Yeni Star Wars Üçlemesinin 3 Hatası

Selam, geçen gün yeni Star Wars filmini izledim ve Disney’in yaptığı üçleme hakkında biraz içimi dökmem lazım. O yüzden son üç filmde yaptıkları hatalara dair kendi çapımda bir liste yaptım.

1- Yol haritası

Bu Star Wars üçlemesinin en büyük eksiği ve hatası bu. Yol haritası eksik. Üç film arasında inanılmaz bir iletişimsizlik ve bağımsızlık var gibi. Bence Star Wars sersinin başında bir kişi veya bir ekip olmalı. Hikayenin nereden başlayıp nerede biteceği, üç filmde ne anlatmak istedikleri net olmalı. Modern üçleme mesela zamanında çok fazla eleştiri almıştı ama o üçlemenin bir planı vardı en azından. George Lucas üç filmde anlatmak istediği hikayeyi biliyordu. Disney’in üçlemesinde ise her filmi farklı biri yazdığı için her şey karman çorman. İlk filmi JJ Abrams yazdı yönetti, sonra ikinci filmde Rian Johnson gelip önceki filmde yaşananları siz boşverin, bakın ben size yepyeni bir şey anlatıyorum deyip gitti. Bu filmde yine JJ Abrams geldi, o da bir önceki filmde yaşananları boşverip, ilk filmde başlattığı hikayenin devamını getirmeye çalıştı. İki yönetmen arasındaki sidik yarışını izledik yani. Keşke bu iki yönetmenden biri üç filmi de yönetseydi de, filmler kötü olsa bile en azından üç filmde ortak bir hikayeyi izleseydik.

2- Snoke/Palpatine

Bir kere Snoke’un Palpatine tarafından yaratılması ve kontrol edilmesi hiç inandırıcı değil. Zaten Palpatine’in hayatta olması da ikna edici değil, filmde de açıklanmıyor zaten nasıl hayatta kaldığı. Belki JJ Abrams ilk filmi yaptığında Snoke ve Palpatine olayını düşünmüştür ama keşke bunu Rian Johnson’a da söyleseymiş. Çünkü bence var ya, bunlar Palpatine’i geri döndürmeyi kesin üçüncü filmi yazarken düşünmüşler. Sağ olsun Rian Johnson Snoke’u herhangi bir açıklama yapmadan öldürdüğü için hikaye resmen boşluğa düşüyor orada ve JJ Abrams’ın üçüncü filmde yapacağı şeyleri kısıtlıyor. Daha ilk filmin çekimlerine başlamadan önce oturup yönetmenler arasında üç filmin de hikayesinin çizilmesi lazımdı. Biz ilk filmi bir yapalım da, gerisini düşünürüz diye film mi çekilir. He eğer öyle yapmanıza rağmen ortaya bu çıktıysa o zaman kapatın abi siz dükkanı. Animasyon filmi yapın sadece.

3- Nostalji çılgınlığı

İlk filmde yapılan en büyük hata, Disney’in elinden çıkan ilk Star Wars filmi olduğu için seyircilere eski Star Wars filmlerinin hissiyatını yaşatmaya çalışmasıydı. Bunun için de orijinal üçlemenin hikayesine benzer bir şeyler yapmaya karar vermişlerdi. Luke ve Rey’in yeni bir umut olması, karanlık tarafın galakside baskın olması, İsyancılar, gezegenleri yok eden büyük bir silah ve bütün bunların arasında iyilerin sürekli kaçış halinde olması. E orijinal üçlemede de bunların aynısını izledik biz. Siz sadece farklı karakterlerle ve daha iyi görsel efektlerle yapmaya çalışmışsınız bunu. Ama becerememişsiniz de. Bir kere karanlık taraf nasıl baskın taraf olabiliyor yine? Luke Skywalker ortadan kayboldu diye, ki Luke o sıralar son Jedi bu arada ve yeni bir cumhuriyet kurulmuş durumda. İkinci filmde öğreniyoruz ki Luke, Jediların sonu gelsin diye kendisini bir adaya kapatmış. E abi sen zaten ortadan kaybolmadan önce Jedi olsunlar diye çocukları yetiştiriyordun ve Kylo Ren’in de gücünün farkındaydın. Az çok Jedi eğitimi almış çocuklar varken ve Snoke gibi birinin onları karanlık tarafa çekeceğini biliyorken senin ortadan kaybolman nasıl Jediların sonunu getirebiliyor? Darth Vader’ı ve İmparatorluk’u yenen Luke ve Leia, işlerin tekrar boka sarmasını nasıl engelleyemiyor? Bu üçlemede azınlıkta olacak biri varsa o da karanlık taraf ve imparatorluk yanlılarıdır. Bir önceki üçlemede baskın olan taraf onlardı ve İsyancıların direnişiyle yenilmişlerdi. O yüzden de bu üçlemede azınlık olanlar karanlık taraf olmalıydı. JJ Abrams’ın hem ilk filmde hem de son filmde kopyalamaya çalıştığı nostalji esintileri bu üçlemenin en büyük hatalarından biri.

Ben bu üçlemenin Star Wars külliyatına herhangi bir katkısının olduğunu düşünmüyorum. Hatta büyük zararı bile olabilir. En başta Skywalker hikayesini piç ettiler, Leia ve Han’ın oğlunu yeni Darth Vader yaptılar. Ölüm şekli bile Darth Vader’la aynı. Üç koca filmde doğru düzgün bir tane ışın kılıcı düellosu bile görmedik. Bakın çok ciddi söylüyorum: orijinal üçlemenin başladığı yer ve bittiği yer ile, bu üçlemenin başladığı ve bittiği yer aynı. İkisinin de başında galakside karanlık taraf üstünlüğü var, ikisinin de sonunda karanlık taraf yenilip ortada 1 tane jedi kalıyor. Ki ayrıca Rey gitti kafasına göre kendini evlatlık aldırdı ya. Kafasına göre Skywalker soyadını üstlendi, olabilir mi abi böyle bir şey? Bu karakterlere, Skywalker adına bu kadar mı saygı duymuyorsunuz? İsyancıların tarafında olan herkes kafasına göre soyadını Skywalker yapsın o zaman.

Bakın, ilk Star Wars üçlemelerini bu kadar kıymetli yapan şey George Lucas’ın o filmleri yaparken dönemin soğuk savaş ve faşizm etkilerinden esinlenmesiydi. İnsanların filmdeki İsyancılar ile, koca bir imparatorluğa karşı çıkan, birbirlerinden başka kimseleri olmayan bir avuç karakter ile bağ kurmasının sebebi aynı durumda onların da olmasıydı. Orijinal üçlemenin çok ciddi bir alt metni vardı. Disney’in yaptığı filmler ise para kazanmak için yapılan özensiz Star Wars özentileri. Bu kadar basit.

Yorumlar