Mandalorian Oyunu Çıkması İçin 5 Sebep

İlk çıktığı günden beri Mandalorian dizisi gönüllerde taht kurdu. Star Wars evreninde şu ana kadar çok fazla denk gelmediğimiz topluluğun içindeki bir bireyin ilginç hikayesini bize bu kadar güzel sunduktan sonra zaten beğenmemek de elde değildi. Her hafta meraklı bekleyişlerin ardından bölümleri izlerken gitgide Batman vari bir karakter görmeye başladım şahsen. Yanlış anlamayın bir esinlenmeyi bile kast etmiyorum ama benzer yanları vardı karakterlerin. Düşünsenize, Mandalorian’ın o gizemli karanlık tarafı, kolay kolay güvenmemesi, dövüş stili, çok sayıda alet kullanıyor olması ve daha birçok şey var Batman’de de bulabileceğimiz. Hatta içinde kendi evrenlerindeki yerleri bile birbirine benziyor. Biri Superman, Flash gibi karakterlerin olduğu evrende süper gücü olmadan, diğeri de Jedi ve Sith Lordlarının olduğu evrende Force’u kullanamadan üst düzeyde savaşıyor.

Bütün bunların ardından Mandalorian birilerini güzel güzel pataklarken aklıma Arkham oyunları geldi tabii. Batman’in bu kadar güzel oyunları var, Mandalorian’ın neden olmasın ki? Bu konuda Batman’in Mandalorian’a göre tek artısı yıllardır süregelen bir sürü hikayesinin olması. Onun dışında Mandalorian’ın bir oyuna sahip olması için eksisi yok artısı var.

Bu arada bu listeyi dizideki Mandalorian’ı düşünerek yapmadım. Çünkü onun hikayesinin ilginç yönü Baby Yoda üstüne kurulu. Herhangi bir oyunda muhtemelen hikaye bu olmayacaktır. Zaten Star Wars evreninde bence bir Mandalorian oyunu çıkacaksa imparatorluğun hüküm sürdüğü karanlık bir zamanda geçmesi çok daha keyifli olacaktır.

1-Görevler

Mandalorianlar aslında kelle avcısı. Bir iş geliyor, onlar da parayı beğenirlerse belirli bir ücret karşılığında bu işi alıyorlar. Bir oyun için de bu çok büyük bir artı çünkü oyunun bir kısmını tamamen bunun üstüne kurmak bile mümkün. Aynı Witcher oyunlarındaki Witcher kontratları gibi. Elbette oyunun görevler haricinde bir olay örgüsü ve hikayesi olacaktır fakat ana karakterin başkalarından gelen görevlerle para kazanması da oyunun geri kalanını güzelleştirecektir. Ayrıca her oyunda olan hikaye dışı yan görevleri de oyuna entegre etmek çok daha kolay bu yolla. Beskar toplamak için birebir olacaktır bu tarz görevler.

2-Aletler ve Silahlar

Diziyi izleyenler fark etmiştir, Mando acayip donanımlı bir karakter. Kullandığı tüfek (Amban keskin nişancı tüfeği olarak geçiyor) zaten çok güzel bir silahtı. Ayrıca daha küçük, pistol tarzında bir tabancası da vardı. Bunların dışında da ateş püskürtücüsü, bıçağı ve yakalama ipliği gibi aletleri de var. Kullandığı kask da işlevsel, dizide düşmanları tespit etmek için, ayak izi bulmak için ve vücut sıcaklığı ölçmek için kullanmıştı. Bir de herkesin hastası olacağı jetpack olayı var. Bunu güzel yapsalar tadından yenmez. Şu ana kadar saydıklarım hep dizidendi, oyun yaparlarsa bunun üstüne eklenecek birçok yeni silah ve alet de mutlaka olur.

3-Dövüş Stili

Aletler ve silahlardan zaten bahsettim. Bunun dışında Mandalorian çıplak elle de gayet iyi dövüşebiliyor, eğitimliler. Tabii dizide gördüğümüz kadarı yeterli değil bir oyun için fakat oyuna çok daha güzel hareketler eklenebilir. Batman Arkham oyunlarından da ilham alınabilir burada yeri geldikçe. Dövüş sırasında aletlerin kullanılması da oyuna ayrı bir güzellik katacaktır.

4-Kostüm Güncellemeleri

Dizide de gördüğümüz gibi, Mandalorian türünün kazandıkları parayı harcama şekli biraz garip. Beskar çeliğini alıp, onu eritip zırhlarını geliştiriyorlardı. Bildiğiniz gibi kostümler/zırhlar bir oyun için önemli bir parça. Spider-Man PS4’ün güzel yanlarından biri buydu, dövüşe göre bile kostüm yapıyordunuz oyunda. Burada da oyunda ilerledikçe daha dayanıklı ve daha özellikli kostümler elde etmek mümkün olacaktır. Hatta kendi bazı noktalarda kendi isteğinize göre kostümün belirli bölgelerini seçmek bile mümkün olacaktır. Bu Spider-Man’dekinden bile daha iyi çünkü kostüm tasarımı interaktifleştirilebilir, kendi kostümünüzü kendiniz tasarlayabilirsiniz.

5-Star Wars Evreni

Dizinin her bölümünde farklı gezegenler, farklı ırklar ve farklı olaylarla karşılaştık. Bu çeşitliliğin olduğu bir evren, bir oyunun sahip olabileceği en büyük şeylerden biri çünkü oyunda sürekli beklenmedik bir olayla karşı karşıya kalma ihtimali olacaktır. Bir bölüm çok gelişmiş bir gezegendeyken bir diğerinde taş devrinde kalmış bir gezegende bulabiliriz kendimizi. Veya bir bölümde karanlıklık tarafın işgal ettiği bir gezegendeyken bir diğerinde isyancıları görebiliriz. Konular güzel işlenirse ve bunlar oyuna yedirilirse, film gibi bir oyun oynamamız işten bile değil.

Yorumlar