Star Wars 9’un Felaket Olmayan Orijinal Senaryosu

Star Wars 9 jeneriğine baktığımızda filmin hikayesini Jurassic World’den tanıdığımız Colin Trevorrow’un yazdığını görüyorduk. Colin Trevorrow, JJ Abrams’tan önce Star Wars 9’un yönetmeniydi ve fakat filmden ayrılmıştı. Birkaç gün önce Trevorrow’un bu film için yazdığı senaryonun taslağı sızdı. Açıkçası biz sanıyorduk ki Trevorrow bu filmin hikayesini oluşturdu ve olay örgüsünü belirledi. Sızan senaryo bize hiç de öyle olmadığını gösterdi, hikaye bambaşka.

Öncelikle filmin adı Star Wars: Duel of the Fates (Kaderlerin Düellosu) olacakmış. Filmin başlangıç yazısındaysa First Order’ın  hiç olmadığı kadar güçlendiğini ve neredeyse işgal edilmemiş gezegen kalmadığını, buna karşılık Leia Organa tarafından yönetilen Direniş’in de bir planı olduğunu görecekmişiz. İnsanın aklına hemen Carrie Fisher’ın bu film için herhangi bir sahne çekememiş olması geliyor ama bu taslak o ölmeden bir hafta önce tamamlanmış bu yüzden taslakta Leia’nın rolü oldukça büyük.

Biz filme dönelim, film The Rise of Skywalker‘da olduğu gibi birkaç ayrı koldan ilerliyor. Bu filmin The Rise of Skywalker‘ın hikayesinden ilk önemli farkı, The Last Jedi‘da bol bol izlediğimiz fakat The Rise of Skywalker‘da sadece 76 saniye ekran süresi alan Rose karakterinin çok daha fazla ön planda olacak olması. Filmin başında Rose, Finn, Poe, Ray ve BB8 bir Star Destroyer çalıyorlar.

Bu sırada Şansölye Hux tarafından yönetilen gezegen Coruscant, First Order‘ın merkezi konumunda. Hux orada soygun sırasında Direniş‘e yardım ettiği ortaya çıkan Bisc Kova’yı falan idam ediyor ve kimse Kylo Ren’in nerede olduğunu bilmiyor. Hux’ın bildiği tek şey Kylo Ren’in büyük bir gücün peşinde olduğu.

Kylo Ren, Mustafar’da. Bilmeyenler için Mustafar, Obi-Wan’ın Anakin’i yendiği gezegen. Biz Kylo Ren’i The Rise of Skywalker’ın başında da Mustafar’da görmüştük. Birilerini öldürüp Holocron’u buluyordu. JJ Abrams bu fikri beğenmiş olmalı ki Trevorrow’un senaryosundan bu kısmı almış. Fakat Mustafar’daki olaylarda da farklılıklar var. Ren’in yanında sürekli Luke’un hayaleti geziyor ve gezegende Ren’in öldüreceği kimse yok. Luke, Ren’e “Karanlık yol seni anca buraya getirirdi zaten. Boş bir mezarlığa…” falan diyor. Ren de ona “Göreceksin, senden bile daha güçlü olacağım.” deyip başka bir Holocron buluyor.

Hikayenin en önemli değişikliği de burada. Bu Holocron onu Palpatine’e falan götürmüyor. Senaryonun bu versiyonunda Palpatine zaten yaşamıyor, altıncı filmde ölü olduğu gerçeğini değiştirmeye kalkmamışlar. Holocron da pusula tarzı bir şey değil. Yani bu da JJ Abrams’ın fikriymiş, kendisi hikayeyi başından itibaren bayağı bir değiştirmiş. Buradaki Holocron, Ren’e Palpatine’ın Vader’a bıraktığı bir hologramı gösteriyor. Palpatine Luke’un kendisini öldürmesi halinde, Vader’a onu Remnicore Sisteminde Tor Valum’a götürmesini söylüyor. Tor Valum ise Palpatine’i eğiten Sith Lordu. Ardından Holocron patlıyor ve Ren’in yüzü yanıyor.

Leia’yı ve Star Destroyer’ı görüyoruz. Direniş bir Star Destroyer görünce şaşırıyor. Orada Rey, Finn’e Jedi olmak ve beklentileri karşılamak için yeterli olup olmadığına emin olmadığını söylüyor. Finn ise “Hala Kylo Ren’i hissediyor musun?” diye soruyor ve Rey rüyalar gördüğünü, aralarındaki bağın açıklayamayacağı bir şey olduğunu söylüyor. Finn, Ren’in değişemeyeceğini iddia ederken Rey herkesin değişebileceğini söylüyor. Bu sırada Star Destroyer‘ın çok zarar görmediği, silahlarının hala sağlam olduğunu fark ediyorlar. Gereken tek şeyse onu kullanacak bir ordu. Rey Jedi metinleri tarıyor ve Coruscant’ta bir Jedi Tapınağı olduğunu ve orada Old Republic‘ten kalma 50 gezegene mesaj gönderebilen bir iletişim sistemi olduğunu öğreniyor. İmparatorluk günlerinden önce olduğu için bu teknolojiyi onların fark edemeyeceğini düşünüyorlar.

Luke’un hayaleti Kylo Ren’e, Ben’i salmasını söylerken, bir yandan da Rey’i eğitmeye devam ediyor. O sırada Kylo Ren Coruscant’a geri dönüyor ve Mandalorian zırhı eritilip yaralı yüzüne yeni maske yapılıyor. Öte yandan Rey, Luke’a soruyor. “Denge mi?  Karanlık ışığı söndürüyor, ışık da karanlığı ortadan kaldırıyor. Sürekli gerçekleşen bir döngü bu. Buna denge mi diyorsun?” Luke da bu öfkeyi bildiğini, babasının da aynı şekilde düşündüğünü belirtiyor. Konuşma bu şekilde devam ediyor, Rey Jedi olmaktan kaçıyor, Luke ise onu ikna etmeye çalışıyor.

Kylo Ren, Darth Vader’ın maskesini alıyor. Onu şimdi çok daha iyi anladığını söylüyor, ardından da “Sen sevginin hükmünü karartmasına izin verdin.” diyor, maskeyi atıyor ve kırılıyor. Ardından Coruscant’tan Sith gezegeni Remincore’a gitmek üzere ayrılıyor ve ayrılırken Hux’a Direniş‘i bulup yok etmesini, Rey’i kendisine bırakmasını söylüyor. Direniş ise iki takıma ayrılıyor. Takımlar şöyle:

 • Takım A (Rose, Finn, R2, 3PO): Coruscant’a gidip iletişim sistemiyle mesaj gönderecekler.

 • Takım B (Rey, Poe, Chewbacca): Bir gezegene gidip Rey’e yardım edecek, ne yapması gerektiğini söyleyecek birini bulacaklar.

Rey ve Leia vedalaşırken Rey, Ben’in değişebileceğine inandığını söylüyor fakat Leia şüpheli. O da Rey’e gücün onu seçtiğini, onu takip etmesini söylüyor.

Senaryonun devamını YouTuber Robert Meyer Burnett’ın özetlediği şekilde özetleyeceğim. Zaten bu haberi ilk veren de kendisiydi.

 • First Order çalınan Star Destroyer’ı  takip ediyor, Direniş kaçıyor.
 • A Takımı iletişim sistemini çalıştırmayı başarıyor. Gezegenler mesajı alıyor. Ayrıca bir Bossk cameosu var. First Order  bunları fark ediyor, Direniş tenha bir yere kaçıyor.
 • B Takımı Kylo Ren’in şövalyeleri tarafından takip ediliyor. Bonadan gezegenine varıyorlar.
 • Kylo Ren Remincore’a varıyor ve Tor Valum’la yüzleşiyor. Onun yedi bin yaşında, bilinmeyen bir türde, güçlü görünümlü bir uzaylı olduğunu öğreniyoruz. Kylo onunla eğitime başlıyor, eğitimin parçası olarak Vader’la dövüşüyor. Vahşi bir dövüş oluyor ve kaybediyor.

 • Bonadan’da Poe, Rey’i bilgilerden anıları çekebilen Seer’a götürüyor. Seer  Rey’in Kylo ile olan görüşlerinden bir tanesini çekiyor. O sırada şövalyeler saldırıyor, Rey onları mağlup ediyor ve B Takımı kaçıyor. Bonadan’da Seer’la  bunun haricinde ne yaşandığını ne yazık ki bilmiyoruz.
 • Kylo Ren de, Rey de gücün kaynağı olan Mortis gezegenine gidiyor.
 • Leia, Lando’dan First Order‘la olacak savaşı yönetmesini istiyor. (Abrams bunu da kullanmış.)
 • Rose, First Order  tarafından kaçırılıp işkenceye uğruyor fakat sonra kaçıyor.
 • Leia da güçlerini Coruscant’a götürüyor. Star Destroyer‘la saldırıyorlar. Yerde ve gökte büyük bir savaş görüyoruz. Chewie, X-Wing kullanıyor.
 • Kylo ve Rey, Mortis’te savaşıyorlar. Birbirlerinden güç çalıyorlar. Bir noktada Kylo’nun Snoke’un emri üstüne Rey’in ailesini öldürdüğünü söylüyor. Sona doğru Luke, Obi-Wan ve Yoda’nın hayaletleri gözüküyor, Ben’i kurtarmaya çalışıyorlar ama bir işe yaramıyor, Kylo Ren kurtarılamaz durumda. Ayrıca filmin bir noktasında Kylo, Han Solo’nun hayaletini görüyor.

Burnett’in anlattığı kadarıyla hikaye burada bitiyor. Muhtemelen orada da Rey, Kylo Ren’i yeniyor ve Direniş  kazanıyor.

Açıkçası bu tam bir senaryo olmadığı için tamamıyla bir yorum yapmak zor. Sinemada nasıl olurdu onu da bilemeyiz ama hikaye genel olarak çok daha güzel bir son olurmuş. Skywalker soyadını alma gibi gereksiz romantiklikler ve Darth Vader efsanesinin öldürdüğü Palpatine’ı geri getirmek gibi saygısızlıklar da yok. Ayrıca Kylo Ren iki film boyunca iyi tarafa çekilmeye çalışıldı ve üçüncüde çekilince her şey çok beklenildiği gibi oldu. Aynı zamanda ilk üçlemenin tekrarı gibi. Sızan senaryo bu hataların hiçbirini yapmamış. Fakat Rey’in neden özel olduğu ile ilgili bir şey de göremedik, muhtemelen o da ilerleyen taslaklarda açıklanacaktı. Aralarda bazı boşluklar var ama genel hatlarıyla güzel bir giriş, gelişme ve sonucu var bu taslağın. İnsan keşke bıraksalarmış da Trevorrow çekseymiş filmi diye düşünmeden edemiyor. Fakat artık olan oldu, umarım bundan sonraki yeni üçleme gerçek anlamda bize güzel bir Star Wars hikayesi sunar.

Konsept Çalışmaları

Son günlerde ortaya bir de Duel of Fates’ten konsept çalışmalar çıktı. Bu çalışmaların sahte olmadığı da Trevorrow tarafından onaylandı.

Kylo Ren ve Darth Vader arasında geçen dövüşe ait bir çalışma.

Luke’un hayaleti Kylo Ren’in ışın kılıcını durduruyor.

Luke’un hayaleti Rey’e eğitiminde yardımcı oluyor.

Rey’i mavi ve çift taraflı bir ışın kılıcıyla görüyoruz. Yerlerde ölü stormtrooperlar var ve Rey siyah giyiyor. 

Bu çizim R2’nun öldüğünü gösterse de aslında ağır bir yara almış. Trevorrow’un söylediğine görer R2, Rise of Skywalker’ın aksine çok daha aktif olacakmış.

Kylo ve Rey savaşıyor. Muhtemelen Mortis’teki savaş bu. Rey yine çift taraflı mavi ışın kılıcına sahip ve yine siyah giyiyor. Baştan aşağı yenilenmiş.

Coruscant’taki savaş bayağı görkemli olacakmış gibi duruyor. Aşağıdaki görseller ona ait. Coruscant da savaşta bir hayli nasibini almışa benziyor. Gerçekten çok daha farklı bir final savaşı izleyebilirmişiz.

Finn savaş sırasında “REY” diye bağırıyor.

Burada Direniş kazanınca Hux intihar ediyor.

R2D2 ve C3P0 savaş sonrası veya sırasında Coruscant’ı inceliyor.

Sanırım bu fotoğraf Resistance’ın savaşa hazırlanışını gösteriyor.

Falcon yeni bir gezegene iniyor. Neresi bilmiyoruz. Ben bir ihtimal Bonadan olabileceğini düşünüyorum.

Leia, BB8 ile bir mesaj yolluyor. A New Hope’a güzel bir gönderme.

Coruscant çizimi. Henüz savaş olmamış, gezegen First Order tarafından yönetiliyor.

Açıkçası bu görüntülerden sonra filmin daha da iyi olacağına emin gibiyim. İnsanın #ReleaseTheTrevorrowCut diyesi geliyor ama maalesef çekilmiş bir film yok ortada.  Elimizde olan tek şey bu görüntüler ve sızmış senaryo.

Yorumlar