DC Comics ile Dan DiDio yolları ayırdı

18 yıldır DC Comics ile çalışan ve şirkette üst kademelerde bulunan Dan DiDio’nun artık DC Comics ile bir ilişkisi kalmadı. 2010 yılından beri şirkette yayıncı olarak çalışan ve ondan önce de yazarlık yapan Dan Didio,  Jim Lee ile birlikte şirketin yaratıcı ofis şefliğini birlikte yapıyorlardı.

2011 yılında yapılan New 52 hamlesinin arkasındaki en önemli isimlerden biri olan Dan DiDio, bu evren sıfırlanmasıyla şirketin satışlarının artmasında önemli bir rol oynamıştı.  Ancak Rebirth’le birlikte başlayan satışların düşmesi belli ki şirket için bazı şeyleri değiştirmiş durumda. Dan DiDio’nun ayrılışıyla birlikte, Jim Lee yayın konusunda tek yetkili kişi haline geldi. DiDio’nun ayrılışının DC Comics yayın politikasında bir şeyleri değiştirip değiştirmeyeceğini, yeni bir gelecek planı oluşturup oluşturmayacaklarını ise gelecekte hep birlikte göreceğiz. Ancak Chicago’da düzenlenecek C2E2 etkinliğine 5 gün kaldığını da düşünürsek Jim Lee’nin en azından yakın gelecek için şirketi keskin bir dönüşe sokmayacağını tahmin edebiliriz.

Mayıs ayında DC’nin ”Fifth Generation” adını verdiği bir olay yaşanıp çizgi roman evreninin reboot edileceği söyleniyordu. Bugüne kadar bildiğimiz en önemli süper kahramanlar yaşlanıp, yerlerini gençlere bırakacağı bir olay. Jonathan Kent yeni Superman, Luke Fox yeni Batman, Captain Cold Jr. yeni Flash olacak falan. Dan DiDio ayrılmadan önce bile bu olay bir söylenti olarak gündemi uzun bir süredir meşgul ediyor olsa da, şimdi Dan DiDio ayrıldıktan sonra gerçekleşme ihtimali iyice düştü. Bakalım Jim Lee reis neler yapacak.

Yorumlar