MCU’ya Sam Wilson dışında bir Kaptan Amerika daha

Disney Plus’ın ilk Marvel dizisi The Falcon and the Winter Soldier’ın çekimleri Atlanta’da devam ede dursun, kadroya Carl Lumbly katıldı. Kendisini Doctor Sleep veya Alias’tan tanıyor olabilirsiniz. Deadline’ın haberi şu: Lumbly, dizide Isaiah Bradley’i canlandıracak, Marvel çizgi romanlarının pek bilinmeyen Kaptan Amerikasını.

Kısa bir özet geçeyim size: Isaiah Bradley çizgi romanlarda ilk olarak 2003 yılındaki Truth: Red, White and Black hikayesinde yer aldı. Bu çizgi romanda Steve Rogers’ın ölümünden sonra Amerikan ordusu siyahi askerler üzerinde deneyler yaparak yeni süper askerler yapmaya çalışıyor. 300’ün üzerinde kişide deneniyor serum ve sadece beş kişi hayatta kalıp süper asker oluyor. Isaiah Bradley abimiz bunlardan biri. Peki ABD hükümeti bu beş kişiyi yeni Kaptan Amerika yapıyor mu? Tabii ki hayır, renkleri yanlış. Diğer dört kişi savaş sırasında ölse de, Isaiah kendi bildiği mücadeleye devam ediyor. Hatta bir noktada Naziler tarafından yakalanıp işkenceye uğruyor ama daha sonra ordu tarafından kurtarılıyor. ABD Başkanı Eisenhower adamın suçlarına af getiriyor hatta, malum suçu dışında ne suç işlediyse artık.

Savaş bitiminde Isaiah ülkesine çok büyük katkılar sağlayarak dönüyor ama bunun bedeli olarak beyninde ciddi hasarlar olduğu ortaya çıkıyor. Alzheimer oluyor ve Kaptan Amerika günlerini geride bırakıyor. Isaiah Bradley, Marvel evreninin satır aralarında kendisine yer bulan ancak herkes tarafından büyük saygı duyulan bir karakterdir. Maruz kaldığı muameleye rağmen doğrunun peşini bırakmayarak Kaptan Amerika unvanını sonuna kadar hak etmiştir. Hikayesi de Muhammed Ali’ye benzerlikler gösterir, hatta bütün çizgi roman için 1932-1972 arasında yürütülen Tuskegee Frengi Deneyi ilham alınmıştır.

The Falcon and the Winter Soldier’ın en büyük olayı tabii ki Steve Rogers’ın kararıyla yeni Kaptan’ın Sam Wilson olması, ancak ABD hükümeti bunu istemiyor. Dizide hem bu durumla, hem de Baron Zemo ile baş edecekler. Isaiah Bradley bunun neredesinde yer alacak, bekleyip göreceğiz. Marvel’ın Isaiah Bradley gibi popüler olmasa da manevi değeri yüksek olan bir karaktere yer vermesine çok sevindim.

Yorumlar