Korona’dan Nasibini Alan Hollywood Filmleri

 Son günlerde gündemimizin yüzde 90’ından fazlasını kaplayan koronavirüs hayatın her alanını inanılmaz ölçüde etkilemeye devam ederken tabii ki eğlence sektörü de bundan nasibini aldı. Her ne kadar Netflix, Prime Video gibi çevrim içi dizi/film platformları ve televizyon kanalları bundan olumlu etkilense de sinema sektörü ciddi manada para kaybetti. Endgame bu sene çıkacak olsaydı yüksek ihtimalle vizyona girmez, girdiğinde de rekoru ele geçirmesi neredeyse imkansız olurdu.

Virüs görsel medyayı iki şekilde etkiliyor. İlki bugünlerde veya yakın gelecekte vizyona girmesi beklenen filmlerin ertelenmesi, ikincisiyse film, dizi ve benzeri görsel medya ürünlerinin çekimlerinin durdurulması. Biz bugün size salgından etkilenen filmlerden bazılarını aktaracağız.

 • No Time to Die:  Daniel Craig’i son kez James Bond olarak göreceğimiz serinin 25. filmi ilk ertelenenler arasındaydı. Vizyon tarihi Nisan ayından Kasım’a kaydırıldı.
 • Black Widow: Faz 4’ün ilk ve Scarlett Johansson’ın son Marvel filmi Black Widow 1 Mayıs’ta vizyona girecekti, belirsiz bir tarihe ertelendi.
 • The Batman: Bizi de yakından ilgilendiren film önce seti Londra’dan Liverpool’a taşımayı düşündü, sonra iki haftalığına ara verdi. Bu durum muhtemelen uzayacaktır, vizyon tarihi 25 Haziran 2021.
 • Onward: Tom Holland ve Chris Pratt’in ses verdiği iki kardeşin filmi bu ay başında ülkelerde vizyona girmeye başlamıştı. Ülkemizde vizyona giremedi fakat Disney filmi Disney+’a koydu. İzlemenizi öneririm, şu sıkıcı günlerde eğlenceli bir film çok iyi gidebilir.
 • Matrix 4: Film seti tam San Francisco’dan Berlin’e taşınacakken, ABD’den Avrupa’ya uçuş yasağı geldi. Olayların da ciddileşmesiyle çekimler durduruldu. Umarız süreç uzamaz, Keanu abimiz daha John Wick 4 çekecek.
 • The New Mutants: Yılan hikayesine dönen film 3 Nisan’da seyircisiyle buluşacaktı ki bu sefer virüs engel oldu. Bu filmin başına bir tek 3. Dünya Savaşı gelmedi herhalde.
 • Avatar 2 ve 3: İki filmin Yeni Zelanda’da devam eden çekimlerinin baharda bitmesi bekleniyordu, çekimler durduruldu. İkinci film Aralık 2021’de vizyona girecek.
 • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings: Marvel’ın Çin kökenli kahramanın filmi Şubat’ta çekimlere başlamıştı. 13 Mart’ta çekimler durduruldu, Vizyon tarihi 11 Şubat 2021.
 • Fast & Furious 9: Sanırım her ihtimali düşündüler, çünkü film neredeyse bir yıl ertelendi, Mayıs 2020’den Nisan 2020’ye. Böylece Nisan 2020’de vizyona girmesi beklenen serinin son filmi Fast & Furious 10 da ertelenmiş oldu.
 • A Quiet Place Part II: Emily Blunt’ı bu sefer Cillian Murphy ile göreceğimiz film normal şartlarda şu an vizyonda olacaktı, tarihi sonradan açıklanmak üzere ertelendi.
 • Mission Impossible 7: Yaşlanmak nedir bilmeden yirmi dört yıldır bu seriye devam eden Tom Cruise’un bu filmi İtalya’da salgın yayılmaya başladığında Venedik’te çekimdeydi. Hemen çekimleri durdurdular,  normal vizyon tarihi 23 Temmuz 2021.
 • Fantastic Beasts 3: 17 Mart’ta çekimleri başlayacaktı, ertelendi. Vizyon tarihi 12 Kasım 2021. Bu filmin ertelenmesiyle dolaylı olarak The Flash çekimleri de ertelenmiş oldu. Ezra Miller, Mart sonunda çekimlere başlayacaktı.
 • Başlıksız Elvis Presley filmi: Avustralya’da çekim öncesi süreçte olan film, Tom Hanks’in hastalığa yakalanmasının ardından çekim tarihini erteledi. Hanks’e acil şifalar diliyoruz. Vizyon tarihi 1 Ekim 2021.
 • Jurassic World Dominion: 25 Şubat’tan beri Hawai’de devam eden çekimler durduruldu. Vizyon tarihi 10 Haziran 2021.
 • The Harder They Fall: Virüse yakalanan Idris Elba’nın oynadığı Netflix imzalı film de New Mexico’daki çekimleri durduruldu.
 • Uncharted: Tom Holland ve Mark Wahlberg’i göreceğimiz ve kendisine sürekli yönetmen arayan film çekimleri 16 Mart’ta başlayacaktı, altı hafta ertelendi. Vizyon tarihi 5 Mart 2021.
 • The Last Duel: Ben Affleck, Matt Damon ve Adam Driver’lı Ridley Scott filmi belirsiz bir tarihe ertelendi. Normalde bu yılın sonunda vizyona girecekti, durumu şu an belirsiz.
 • King Richard: Serena Willams’ın tenis antrenörü babasını Will Smith’in canlandıracağı filmin Los Angeles’taki yapım süreci de durduruldu.
 • Wonder Woman 1984: Warner Bros. tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da, ertelenmesi bekleniyor.

Gördüğünüz gibi liste bayağı uzun ve aslında burada olmayan filmler de var. Dizileri de listeyi kısa tutmak için buraya eklemedik, başka bir yazıda paylaşabiliriz. İşin ilginç tarafı eğer bu salgın uzar da bu yıl vizyona yeni film girmezse, Birds of Prey’i Oscar adaylığında görebiliriz. Umarız bu süreç daha uzamaz, biz hayatımıza döner, gene vizyona giren filmleri konuşabiliriz. O ana dek imkanı olanlar lütfen evinizden ayrılmayın, ayrılanlar da ellerini bol bol yıkasınlar. Karantinayı hep okumak istediğiniz ama bir türlü fırsat bulamadığınız çizgi romanları okuyarak geçirmenizi öneririz. Tabii kitap okumayı, film ve dizi izlemeyi de ihmal etmeyin!

Yorumlar