MCU’nun Yeni Sınavı: Avengers Sonrası Var Olabilmek

Size MCU’nun gündemindeki yeni sınavdan bahsetmeden önce 12 yıllık geçmişindeki ilk birkaç sınavdan bahsetmek istiyorum. Konu aslında 12 yılın da biraz gerisine, Kevin Feige’nin X-Men ve Fantastic Four filmlerinde yapımcı olarak yer almasından çıkardığı derslere kadar gidiyor. Küçük bir parantez, FOX’un filmlerinde yer aldığı dönemde Kevin Feige 2000’den itibaren Marvel Entertainment’ın çalışanıydı, o filmlerde karar veren kişi olarak değil, bir danışman/partner olarak yer aldı. Kendisinin FOX filmlerinde çalıştığı dönemde öğrendiklerine minnettar olduğunu ve MCU’nun bugünlere gelmesinde çok işe yaradığını söylemişliği çok.

Şu an olduğu pozisyona ise Marvel’ın başkalarından bağımsız kendi çizgi roman filmini çıkarmaya karar vermesiyle geldi. İlk sınav da buydu zaten. Çizgi roman filmlerinin ne zaman son bulacağının tartışıldığı bir dönemde Marvel bu adımı attı. Batman Begins o dönem için ciddi bir başarıydı ama istisnaydı, geride Daredevil, Catwoman ve Elektra gibi gişede batan filmler vardı, Spider-Man ve X-Men serilerinin üçüncü filmleri çok çok başarısız olmuştu ve serilerin ilk iki filmlerinin başarısına gölge düşürmüşlerdi. Kevin Feige ve Marvel, Iron Man filmi konusunda kendilerinden o kadar emin değillerdi ki o yıl vizyona girecek The Dark Knight’tan uzak bir tarihte filmi yayınlamaya karar verdiler. Sırf gişede batmasın diye.

İkinci sınavları ise Robert Downey Jr’ı Tony Stark rolünde seyirciye sunmaktı. RDJ o dönemler çok yetenekli bir oyuncu olarak bilinse de sabıkası ve uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle marketing açısından ciddi bir eksiydi. Kevin Feige halen Robert Downey’i Tony Stark rolüne getirmenin kariyerindeki en büyük mücadele olduğunu söylüyor. Kendisi Robert’a inanmış ve Tony Stark için doğru kişi olduğunu düşünmüş olsa da bu seçimi dönemin Marvel yöneticisi ve Feige’nin patronu Ike Perlmutter’a da kabul ettirmesi gerekmişti.

Size birazcık Ike Perlmutter’dan bahsedeyim. Kendisi 90lı yıllarda Marvel’ı iflas etmekten kurtarıp satın alan kişi. Kameraların önüne çıkmayan, röportaj vermeyen, acayip enteresan bir karakter. 2008’deki Iron Man galasına tanınmamak için peruk ve takma bıyıkla katıldığı söyleniyor. Ama bu işin masum tarafı. Kendisi aynı zamanda söylentiye göre Iron Man 2’deki Don Cheadle ve Terrence Howard değişikliği için ”Siyahi oldukları için kimse fark etmez.” diyen, ilk Avengers filminin basın turunda pintilik yapıp herkese yetmeyecek kadar yemek söyleyen, siyahi ve kadın süper kahramanları kimse izlemez kafasıyla Black Panther ve Captain Marvel filmleri için Kevin Feige’ye karşı çıkan ve FOX ile yaptığı görüşmelerde istediğini sonucu alamayıp X-Men’e cevap olarak Inhumans dizisini çıkartan biri kendisi. Görevine son verilmesini sağlayan olay ise Civil War filmi için hazırlıklara başlandığı sıralar Robert Downey ve Marvel kontratta anlaşamamıştı, Ike Perlmutter filmde yer almak için istediği ücreti yüksek bulduğu Robert Downey’nin karakterinin filmden çıkarılmasını ve Kaptan Amerika’nın karşısına Hulk’un konmasını istemiş. Haberlere göre bu olay üzerine Kevin Feige, Disney CEO’su Bob Iger’a istifa edeceği ültimatomunda bulunarak Perlmutter’ın görevden alınmasını sağlamış ve stüdyonun kontrolünü eline almış. O günden bu yana Kevin Feige sadece Disney CEO’suna rapor veriyor.

Kevin Feige, Robert Downey Jr seçimini şöyle açıklıyor; ”İlk amacımız seyirciye Tony Stark’ı sevdirmekti. MCU adına verdiğim ilk karar role Robert’ı getirmek oldu. Verdiğim en büyük mücadelelerden biridir. Ekip olarak hepimiz biliyorduk ki bu seçim ya harika olacaktı, ya da felaket. Ama her zaman dediğim gibi; Robert olmasaydı MCU da olmazdı.”

Robert Downey Jr, Kevin Feige’nin MCU adına ikinci sınavıydı.

Bundan sonrası ise MCU’nun 1. Fazını seyirciyle buluşturabilmekti. Iron Man ile attıkları ilk zar düşeş gelmişti gelmesine ancak bundan sonrası daha kompleks bir yolculuktu. Çünkü artık ellerinde imkan vardı, daha çok film çıkarabilirlerdi ama bu imkanla birlikte başarısız olma riskleri de fazlaydı. Marvel’ın o meşhur planı bu aşamada planlanıp hayata geçirildi. Önce solo filmlerde tanıt, sonra ortak filmde buluştur. 2020’nin Nisan ayından bakınca mantıklı bir planmış gibi gelse de, o zamanlar bunun ne örneği vardı, ne de işe yarayıp yaramayacağı biliniyordu. Dört farklı film serisinden birçok karakteri tek bir filmde buluşturmak görülmüş şey değildi. Ödül ne kadar yüksekse, risk de bir o kadar fazlaydı.

Kevin Feige, MCU’nun 1. Fazını şöyle açıklıyor; ”İlk Iron Man filminden sonra oluşturduğumuz planda amacımız her zaman Avengers’ı vizyona sokmaktı. Diğer filmler gişede batsa da Avengers’ı mutlaka vizyona sokacaktık ve öyle bitirecektik.”

MCU’nun ilk fazına dair planı hayata sokmak Kevin Feige’nin üçüncü sınavıydı. 2012’den bu yana önüne birçok engel daha çıktı. Yukarıda anlattığım gibi Black Panther ve Captain Marvel filmlerini engellemeye çalışanlar oldu, Marvel hayranlarının büyük kısmının adını bile duymadığı bir ağaç, konuşan bir rakun, iki uzaylı ve bir insandan oluşan Guardians of the Galaxy’i başarılı bir film serisi haline getirdi, Spider-Man’i MCU’ya kattı, yüksek bütçeli filmlerini tanınmayan oyunculara, yönetmenlere ve senaristlere emanet etti ve karşılığını fazlasıyla aldı. Hatta şöyle bir bilgi vereyim. Russo biraderler Marvel için ilk olarak Kış Askeri’ni yönetmeden önce hiçbir büyük projede yer almamıştı, çoğunlukla televizyon dizilerinde yönetmenlik yapan bir ikiliydi. Kevin Feige, Community dizisinde paintball savaşı olan bir bölümü izledikten sonra kendileriyle görüşme yapmak istemiş. Yönetmen Ryan Coogler’ı, Michael B. Jordan’ı ve Tessa Thompson’ı Creed’i izledikten sonra MCU bünyesine katmış. Bugüne kadar birçok kez doğru karar alan Kevin Feige’nin ve MCU’nun sıradaki sınavı ise belki de en büyük sınavı olabilir: Avengers sonrası var olabilmek.

Marvel Sinematik Evreninde 4. Faz resmi olarak Black Widow solo filmi ile başlayacak olsa da, teknik olarak The Eternals ile başlıyor aslında. Black Widow filmi Civil War ve Infinity War’un arasında geçecek, film MCU’nun geleceğine dair Yelena Belova’nın Black Widow unvanını üstlenmesi ihtimali dışında ciddi katkılar sağlayabilecek bir zaman aralığında değil. The Eternals ise hem Endgame’in binlerce yıl öncesinde, hem de Endgame’in sonrasında geçeceği için evrenin kozmik köşesini bir hayli genişletecek.

Avengers sonrası diyorum ancak Avengers’tan kastım takımın kendisi değil. Kurucuları. Tony Stark, Steve Rogers ve Natasha Romanoff’un olmadığı bir MCU, bir Avengers ekibi. Yakında yanlarına Thor, Hawkeye ve Hulk da katılacak. Bugünlere bu karakterlerin omuzlarında yükselen Marvel, bu karakterler olmadan da bu seviyede kalabilecek mi sorusuyla karşı karşıya.

Aslında New Avengers’ın temelleri 2016’da atılmaya başlanmıştı. Doctor Strange, Spider-Man, Captain Marvel ve Black Panther, MCU’nun geleceğinde Avengers’a liderlik edecek ve evreni ileriye taşıyacak isimler. Orijinal Avengers’tan aldıkları bayrağı bu dörtlü taşıyacak. Ben hiçbir zaman yeni bir Tony Stark yapabileceklerini düşünmesem de bu dörtlü baya kapı gibi. Captain Marvel ve Black Panther zaten milyar dolarlık karakterler, Doctor Strange ve Spider-Man de yeni filmleriyle muhtemelen 1 milyar barajını geçecekler. Yine de hasılatlar bizi ilgilendirmiyor, karakteri ne kadar seviyoruz ona bakıyoruz hepimiz. Bu dört karakter de bu yükü taşıyabilecek isimler.

MCU’nun önünde Avengers sonrası popülerliğini sürdürmek gibi zorlu bir sınav var ama ben kolayca geçeceklerini düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda Marvel’ın eli hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Öncelikle işin FOX tarafı var. X-Men ve Fantastic Four karakterleri eve geri döndü. Marvel artık sadece Avengers’ın yerine doldurabilecek yeni süper kahramanlara değil, yeni süper kötülere de sahip ki bu durum belki de MCU’nun bugüne kadarki en büyük sıkıntısıydı. Artık Doctor Doom, Galactus, Apocalypse ve Mr. Sinister gibi onlarca kapı gibi yeni süper kötü ellerinin altında.

Ek olarak yeni silahlarından biri de Disney Plus. Her ne kadar bugüne kadar çıkan Marvel dizileri kağıt üstünde MCU içinde geçse de tam olarak öyle hissettirmiyordu. Çünkü Marvel TV, başında Joe Loeb’un olduğu başka bir stüdyoydu. Disney Plus ile birlikte bütün dizilerin kontrolü de Kevin Feige’ye geçti. Bugüne kadar yılda üç film çıkartan Marvel, artık yılda 3-4 film, 2-3 tane de Disney Plus dizisi çıkartacak. Bu da tabii ki daha çok yeni karaktere, yeni düşmanlara, yeni hikayelere karşılık geliyor. Disney Plus sayesinde beyaz perdede kendisine yeteri kadar yer bulamayan karakterleri de uzun uzun izleyebilecek ve böylece evrene daha çok karakter katabilecekler.

Endgame’in ardından MCU şu an yapılanma dönemine girdi, 4. Fazda bir Avengers filmi çıkmayacak. Yine de Avengers 5’e kadar neler yapacaklarını, hangi karakterleri getireceklerini, MCU içinde X-Men’i ve Fantastic Four’u izlemek çok heyecanlı olacak. MCU’nun önü açık gibi duruyor.

Yorumlar