Devlerin Aşkı: Batman ve Catwoman’ın Tarihçesi

Çizgi roman dünyasının en ikonik ve popüler karakterlerinin başında gelen Batman, 1939’da yayınlanan Detective Comics #27 ile hayatımıza girdi. O dönemde karakterin kişisel hayatıyla ilgili bolca soru işareti bulunuyordu. Zaman geçtikçe bu sorular cevap bulmaya, Kara Şövalye’miz zeki ve yaratıcı düşmanlar edinmeye ve playboyluğuna yaraşır ilişkiler yaşamaya başladı. Hayatına sürekli birileri girip çıktı, ama bir tanesinin yeri hep farklı kaldı: Selina Kyle.

Gotham’ın en gözde bekarına seksapelite ekleyeceği umuduyla hikayeye dahil edilen Selina Kyle/Catwoman, ilk olarak 1940’ta yayınlanan Batman #1 ile okuyucularla buluştu. Catwoman Batman’in aksine suçla savaşmıyor, suç işliyor ve bunu oldukça seviyordu. Sadece planladığı için değil, bazen kendini tutamadığı için de çalıyordu. O çok sevdiği soygunlar sonucunda yolu bir gün Batman’le kesişti ve bir daha da ayrılmadı. Sıfırlanan evrenlere ya da alternatif gerçekliklere rağmen Catwoman, Kara Şövalye’nin hayatının ayrılmaz bir parçası olarak kaldı.

Batman ve Catwoman’ın yasaların iki farklı tarafında başlayıp evliliğe kadar uzanan -ya da uzanamayan- magazin basını deyimiyle bir dargın bir barışık olarak sürdürdüğü 80 yıllık ilişkisi yıllar içinde nasıl şekillenmiş bir bakalım.

Mart 1943

Batman #15, Your Face Is Your Fortune: Bir güzellik uzmanı olan Elva Barr kimliği altında yeni bir soyguna hazırlanan Catwoman, katıldığı bir güzellik yarışmasında Bruce Wayne tarafından tanınıyor. Jürilerden biri olan Bruce’un oyuyla yarışmayı Elva Barr kazanıyor ama Batman’in radarına girmekten ve Bruce’un cazibesine kapılmaktan da kurtulamıyor. Soygununu istediği gibi gerçekleştirdikten sonra Batman ile karşılaşan Catwoman ondan ikinci bir şans istiyor. Birine aşık olduğunu ve onun uğruna hırsızlıktan vazgeçebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Aşığım, Batman… İyi bir adama aşığım. Muhtemelen adını duymuşsundur… Bruce Wayne!”. Bu olaydan birkaç gün sonra ikili çıkmaya başlıyor ve hatta nişanlanıyorlar. Bu sırada biz de Batman’in Catwoman’dan ne kadar etkilendiğini yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Öyle ki artık evlatlık oğlu olan Dick Grayson, akıl hocasının aklının ne kadar dağınık olduğunu fark ediyor. “Sana ne oldu böyle? Bize… ne oldu?”  sorusuyla karşı karşıya kalan Bruce şu cevabı veriyor: ”Biraz sabır dostum. Bunları anlamak için henüz çok gençsin.”

Bruce’un eski sevgilisi Linda’nın yarattığı kıskançlıkla Selina ve Bruce arasında olaylar biraz karışıyor ve uzun yıllar sürecek olan ilişkinin ilk ayrılığı da burada yaşanıyor.

Aralık 1977

DC Super-Stars #17, Green Arrow: “The Origin of Green Arrow: Earth-Two’da geçen alternatif gerçeklikte Catwoman’ın Batman ile evlenmek için suçla savaşma idealinden vazgeçmiş olduğunu görüyoruz. İkilinin yıllar sonra Huntress olarak göreceğimiz Helena isimli bir de kızları oluyor.

Ocak 1983

Batman #355, Never Scratch a Cat: Vicki Vale ve Bruce’un birlikte görülmeye başlanmasıyla kıskançlıkla dolan Selina, Bruce’un ona yaşattığı acının intikamını almak istiyor. Bruce ve Vicki araçlarıyla eve döndükleri bir sırada onlara saldırıyor, bunun sonucunda Bruce arabayı nehre doğru kırmak zorunda kalıyor. Aracın suya dalmasıyla Selina hatasını fark ediyor ve Bruce’u kurtarmak için nehre dalıyor. Ancak Vicki’nin baygın bedenini sudan çıkarmakta olan Bruce tarafında bütün yardım teklifleri reddediliyor.

Birkaç gün sonra yanına gelen Batman’e bütün acı ve öfkesini dökercesine saldıran Catwoman, sonunda gözyaşları içinde yine onun kolları arasında kalıyor. Batman, Catwoman’ı bir yandan teselli etmek isterken bir yandan da veda edercesine şu sözleri söylüyor: “Birbirimizin bu halinden biz sorumluyuz. Sen Gotham’dan ayrılarak bana zarar verdin, ben de Vicki ile bir ilişkiye başlayarak seni kırdım. İkimiz de birbirimizi kırmak istemedik ama hayat böyle işte. Ama yine de, sana yaşattığım acı için özür dilerim, Selina.” 

Şubat 1986

Batman #392, A Town on the Night: Batman’in yine Gotham’daki suçluları avladığı bir gece devriyesi sırasında ona yardım eden Catwoman, gece sonunda bir randevu teklifinde bulunuyor. Catwoman’ın soygun yapmak yerine suça karşı savaşması Batman’in dikkatini çekiyor ve teklifi kabul ediyor. Ancak ikilinin randevu gecesi şehrin bir gece olsun rahat duramayan envai çeşit sabıkalı suçluları tarafından sekteye uğruyor.

Haziran 1994

Detective Comics: Annual #7: Yine alternatif bir gerçeklikte geçen bu hikayede Batman ve Catwoman birbirine rakip korsanlar olarak karşımıza çıkıyor. Hikaye sonunda ikili evleniyor ve açık denizlerin kral ve kraliçesi oluyorlar.

Ağustos 1999

Catwoman: Guardian of Gotham: Bu da bir başka alternatif gerçeklik. Alışılmışın aksine suçla savaşan kişi bu kez Catwoman olurken, karşısına düşman olarak Batman çıkıyor. Hikayenin sonunda Catwoman, Batman’in aslında eşi Bruce Wayne olduğunu öğreniyor ama bu onu durdurmuyor ve Batman’i yakalayarak adalete teslim ediyor.

Aralık 2002 – Kasım 2003

Batman: Hush (Part I of XII), #608 – 619: Kara Şövalye’nin bu 12 bölümlük “Hush” serisinde, gerçek anlamda birilerine güvenmeye başlayan Batman Catwoman’a önce duygularını itiraf ediyor, ardından gerçek kimliğini açıklıyor. Bunun ardından yakınlaşmaya başlayan ikili Poisy Ivy’den Joker’e, Harvey Dent’ten Riddler’a birçok düşman ile beraber mücadele ediyor. Ancak yaşanan olayların ağırlığıyla insanlara olan güvenini yitiren ve adeta paranoyaklaşan Batman, Catwoman kendisini teselli ettiği sırada “Hush.”  deyince birden kontrolü kaybediyor ve Catwoman’ı yaşananları bir parçası olmakla suçluyor. Haliyle de oracıkta terk ediliyor.

Mayıs 2013

Injustice: Gods Among Us, #17: Aynı isimli video oyundan uyarlanan bu alternatif gerçeklikte Superman aklını yitirip kötü adama dönüşüyor ve dünyayı ele geçiriyor. Çıkan olaylar sonucunda Nightwing/Richard Grayson hayatını kaybedince Bruce Wayne kahroluyor. Bruce’u tahta bir direğe defalarca yumruk atarken bulan Selina, yara bere içindeki ellerinden tutuyor ve ona şu sözleri söylüyor: “Kendini rahat bırak. Sen parçalansan da ben seni bir arada tutacağım.”

Mart 2017

Batman #14, Rooftops, Part 1: Batman ve Catwoman suçluların peşinde koşarken defalarca geçtikleri çatılardan birinde, yıldızlı bir gökyüzünün altında romantik bir gece geçiriyorlar. Böylece günümüz Batman & Catwoman ilişkisi resmen başlamış oluyor.

Ağustos 2017

Batman #24, Every Epilogue Is a Prelude: Selina’yı favori buluşma mekanları çatıda yağmurun altında bulan Bruce, ona tanıştıkları ilk günü anlatmaya başlıyor. Selina’nın o gün çaldığı pırlantayı bulup satın aldığını, bunca zamandır sakladığını, çünkü ona bir gün ihtiyaç duyacağını bildiğini söylüyor. Mutlu olmaya dair duyduğu korkularına rağmen dizlerinin üstüne çöküyor, yıllardır sakladığı pırlantayı çıkarıyor ve dudaklarından şu cümle dökülüveriyor: “Evlen benimle.”

Nisan 2018

Batman #44, Bride or Burglar: Huylu huyundan vazgeçer mi? Catwoman da vazgeçemiyor ki gözüne uyku girmediği bir gece yarısı soluğu bir gelinlik dükkanında alıyor. Bomba ile girdiği dükkandan -evet bildiğimiz bomba- 28 bin dolarlık bir gelinlik çalıyor ve nişanlısına bu olaydan bahsetmeyi tabii ki ihmal ediyor. Selina gelinliğini denerken düşüncelere dalıyor ve Batman ile olan ilişkisindeki önemli olaylar flashbacklerle okuyucuya sunuluyor. O noktada anlıyoruz ki tanışmalarının üzerinden yıllar geçse de ne Bruce Bruce’luğundan vazgeçebilir, ne de Selina Selina’lığından… Peki o zaman bu evlilik gerçekleşirse nasıl yürüyecek?

Eylül 2018

Batman #50, The Wedding of Batman & Catwoman: Batman ve Catwoman, yine çatıların birinde Kite-Man’i patakladıkları sırada Batman bir öneride bulunuyor: “Neden bu gece, bu çatıda evlenmiyoruz? Ya da şafakta? Bir yargıç bulabilirim. İki de şahide ihtiyacımız olacak.” Catwoman teklifi mutlulukla kabul edince ikili hazırlanmak üzere ayrılıyor. Catwoman şahidi olarak eski arkadaşı Holly’yi alıyor, gelinliğini giyiyor ve yola koyuluyor ancak kafasında bazı tereddütler var. Hayatında Batman gibi bir motivasyon kaynağına ihtiyaç duyan Joker’in bir süre önce kendisine söyledikleri Catwoman’ı tereddütte bırakıyor. “Onunla evlenirsen mutlu olacak. Hem mutlu olup hem Batman olamaz o.” Holly de Joker’i destekler şekilde konuşunca Selina kararını veriyor. Batman’le evlenmek Batman’i bitirebilecek yegane şey ve dünya Batman’e bu kadar ihtiyaç duyarken böyle bir bencillik yapamayacağını anlıyor. Batman’e bir mektupla veda ediyor ve evlenmek için sözleştikleri çatıdan gecenin karanlığına karışıyor.

Bir rivayete göre Selina’nın yazdığı mektupta “Ben bu ilişkiye olan inancımı kaybettim, Bruce.” yazıyormuş. İntikamın alındı Doç. Dr. Ela Altındağ.
Eylül 2019

Batman #75, City of Bane: Selina’nın daha güçlü bir Batman yaratma düşüncesiyle nikah öncesi terk ettiği Bruce Wayne, odağını kaybediyor ve tabiri caizse dibe vuruyor, haliyle Gotham da dibe doğru peşinden gidiyor. Zaten Gotham’a dibe vurmak için bahane olsun. Bir taraftan kabuslarla boğuşan Batman bir taraftan da kaybettiği gücünü yeniden bulmaya çalışıyor. Ancak bulduğu şey yine Selina oluyor. Sık sık düşüncelerine karışan Selina’nın onu, Joker’in sözleri yüzünden değil, Batman’de gördüğü bir zayıflık yüzünden terk ettiğini anlıyor. Hem Bane sorununda yardım istemek hem de ilişkilerini düzeltmek için Selina’nın karşısına çıkıyor ve ikili, gerçekleşmeyen o nikah gecesinin ardından ilk kez böyle karşılaşıyor.

Kasım 2019

Batman #78, City of Bane, Part 4: Catwoman tarafından yaralı halde bulunan Batman, bir süre hasta yattıktan sonra Catwoman’ın ilgisi ve yardımıyla ayağa kalkıyor ve ikili Bane meselesi altında hem kendileriyle hem de birbirleriyle yüzleşmeye başlıyorlar. Catwoman ikisi adına karar vererek hata yaptığını düşünüyor. Bu olaya dair bütün kızgınlığını Batman’i daha güçlü yapma ve Gotham’ı Bane belasından kurtarma çalışmalarında kullanmaya başlıyor. Batman ise bu süreçte Cat’in ayrılığının gerçek sebebini daha iyi anlıyor ve şunları söylüyor: “Batman olmak için yalnız olmam gerektiğine inanıyordun çünkü ben de öyle sanıyordum. Gerçeği görmem için dibe batmam gerekiyordu. Cat, ben iyi değilim, hiçbir şey iyi değil. Sensiz dünyam tozdan ibaret.” İlişkilerini tekrar rayına oturtmayı başaran ikili, şehirlerini geri almak için harekete geçiyorlar.

Batman #79, City of Bane, Part 5: Batman ve Catwoman’ın neredeyse ilişkileri kadar uzun olan başka ne var derseniz, nerede tanıştıkları konusundaki tartışmaları derim. Batman botta olduğunu söylerken Catwoman ısrarla sokakta olduğunu söylüyor ve ikili zaman zaman iğnelemelerle zaman zaman tatlı tatlı ama her zaman en olmadık anlarda bu konuda didişmeyi sürdürüyor. City of Bane, Part 5 bu didişmenin tatlılıkla sonlandığı bölüm oluyor. Gün batımı eşliğinde sahilde yürüdükleri sırada Batman’den şu itiraf geliyor: “Sokaktaki karşılaşmamız ben Batman olmadan önceydi. Bir süre sonra kostümü giydiğimde bile tam olarak Batman değildim. Ama sonraki karşılaşmamızda, botta, kimliğimi benimsemiştim. Bat ve Cat olarak ilk karşılaşmamız o andı. Olan onca şeyden sonra anlıyorum ki, belki de ben Bat’ten ve o yeminden daha fazlasıyımdır. Belki de tekrar tanışabiliriz. Tam burada. Tam şu an.”  Ve ikili o an, orada tekrar tanışıyor.

Yorumlar