Justice League: Snyder Cut 2021’de!

Zack Snyder’ın Justice League’i, 2021’de HBO Max’e geliyor!

3 yıllık bir mücadele. Mücadele derken kesinlikle abartmıyorum, çünkü bu geçtiğimiz 3 yılda Justice League’in Zack Snyder versiyonunu izlemek isteyenler gerçek bir mücadele verdi. #ReleaseTheSnyderCut sloganıyla başlayan imza kampanyaları, Warner Bros binasının önünde protestolar, ABD’nin çeşitli yerlerinde reklam panoları kiralayıp isteklerini Warner Bros’un gözüne soka soka belli etmeleri insanların Zack Snyder’ın yarattığı evren ve karakterle duydukları sevginin çok açık bir göstergesi.

Yıllardır süren bu mücadelenin ardından Zack Snyder, Vero üzerinden gerçekleştirdiği Man of Steel izleme partisi sonunda, yayının diğer ucunda Henry Cavill ve yanı başındaki prodüktör eşi Deborah Snyder ile birlikte Snyder Cut’ın 2021’de HBO Max’e geleceğini duyurdu.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Ben Affleck, Jason Momoa, Gal Gadot ve Ray Fisher sosyal medya hesapları üzerinden #ReleaseTheSnyderCut hareketine destek verince ve dünya çapında gündeme oturunca, Warner Bros Başkanı Toby Emmerich, Snyder çiftini arayarak filmi tamamlamak istediklerini söyleyerek teklifte bulunmuş. Uzun zamandır bunun hayalini kuran Zack ve Deborah Snyder da, kabul edip yol haritasını çizmeye başlamışlar.

Yazının devamı Hollywood Reporter’ın Zack Snyder ile yaptığı röportajdan alınmıştır.

”HBO Max sayesinde yapabiliyoruz. Bu film sinemada yayınlanacak bir şey değil ama HBO Max ile yapabiliriz. Bundan iki yıl önce olsa böyle bir seçeneğimiz olmazdı. Justice League, bütün bu karakterlerin yaşadığı bir kahramanın yolculuğu hikayesiydi. Aklımızdaki fikir her zaman bu karakterlerin insanların olmalarını bekledikleri kahramana dönüşmeleriydi.”

-Deborah Snyder

Hayranların var olduğunu sandığı versiyon aslında teknik olarak yoktu. Zack Snyder’ın elinde post prodüksiyon aşaması tamamlanmamış, yarım bir film vardı. Filmin bu versiyonunu izleyen bir kişi filmi ”frenleri olmayan bir araba” olarak tarif ediyor. Haberi aldıktan sonra oluşturdukları yol haritasının ilk adımı Şubat 2020’ye uzanıyor. Zack ve Deborah Snyder, bazı Warner Bros yöneticilerini evlerine davet ederek filmin siyah beyaz versiyonunu izletmişler ve nasıl yayınlayacaklarına dair fikirlerini sunumla anlatmışlar. Daha nihai karar verilmese de film HBO Max’te ya 4 saatlik bir film olarak ya da 6 bölümlük bir mini dizi olarak yayınlanacak. 20-30 milyon dolar arası da bir bütçe bulunuyor.

Buraya kadar her şey çok çiçek ancak koronavirüsü olayları yüzünden bütün Hollywood kepenkleri indirince planlar neredeyse iptal oluyormuş. Burada araya Deborah Snyder girmiş ve daha önce çalıştıkları görsel efekt firmasının ellerindeki işlerin bittiği, yeni prodüksiyonlar başlamadığı için de bu boşluğu Justice League ile doldurma fikrini ortaya atmış, kabul de görmüş. Bu sırada da Zack Snyder oyuncu kadrosuyla görüşmeye başlamış. İlk aradıkları kişi muhtemelen bu film için kadrodan en çok savaşan isim: Ray Fisher. İnanamayarak kabul etmiş. Rolden ayrılan Ben Affleck’in, DCEU’daki geleceği belirsiz olan Henry Cavill’ın ve diğer oyuncuların da hem ekstra seslendirme hem de yeni sahnelerin çekimleri için geri dönmesi bekleniyor. Zaten yeteri kadar sebebimiz var ancak Snyder Cut, 2020’nin acilen bitmesi için bir sebep daha.

”Sinemada izleyenlere sesleniyorum, tamamen farklı bir deneyim olacak. Sinemada izlediğiniz versiyon benim filmimin aşağı yukarı dörtte biri. Bu film sayesinde bu karakterleri sinema süresinde keşfedemeyeceğimiz yollarla keşfedebileceğiz.”

-Zack Snyder

Yorumlar