Tom Taylor’dan DCeased’e devam serisi geliyor!

Injustice’i çizgi romanlaştıran ve bunu çok iyi yapan Tom Taylor’a saygım büyük. Belki kahramanların solo hikayelerinde o kadar da başarılı olamadı ama kendisi Injustice ve DCeased gibi hikayeleri ilginç ve akıcı bir şekilde anlatmakta ciddi anlamda başarılı. Şimdi de Dead Planet (Ölü Gezegen) serisiyle DCeased’e  devam edecek ve bu konuda The Hollywood Reporter’abir röportaj vermiş. Yazının buradan sonrası ağır DCeased spoilerı içermektedir. Yeni seri 30 Haziran’da başlıyor.

DCeased’de neler görmüştük biraz açalım bunu. Öncelikle DCeased’inkelime anlamı ingilizce “merhum” anlamına gelen “deceased” kelimesinden geliyor. Bir zombi salgınının dünyaya yayılmasının ardından Superman, Batman ve Wonder Woman da dahil birçok kahraman hayata veda etmişti. Şimdiyse bu olayların yıllar sonrasında geçen Dead Planet ile birlikte yeni kahramanların Dünya’ya dönüşünü fakat asla beklemedikleri bir şeyle karşılaşmalarını konu alıyor.

Aşağıdaki röportaj Hollywood Reporter’ınTom Taylor ile yapılan röportaja yer verdiği 12 Mart 2020 tarihli ve “How DC’s ‘Dead Planet’ Expands the ‘DCeased’ Story” başlıklı haberinden alınmıştır.

Dürüst olacağım, Dead Planet’ı ilk okuduğumda reaksiyonum “Neden kimsenin mutlu sona kavuşmasına izin vermiyorsun Tom?!? Daha yeni başka bir dünyaya kavuşmuşlardı!” şeklindeydi. Fakat orijinal serinin sonunda çözülmemiş olaylar var ve bunlar da beni meraklandırıyordu: Sen ne zaman DCeased’in bir devamının olması gerektiğini düşündün?

Yalan söylemeyeceğim, ben DCeased’i  çok daha uzun planlamıştım. Ama hikaye aldığım geri dönüşlerle kısaldı. Fasiküller bir milyon civarında sattı ve daha yeni cildin üçüncü baskıya girdiğini duyduk. Bu da bizim çok daha fazla şiddetli, trajik bir eğlenceyle devam etmemiz gerektiği anlamına geliyor.

DCeased’e (evreni kastediyor) çok fazla şey kurduk, A Good Day to Die ve Unkillables ve şimdi de bunların ekmeğini yeme zamanı. Kurtardığımız ve yeni bir dünyaya getirdiğimiz kahramanlarımız geri dönecekler. Harley Quinn ve Poison Ivy de Unkillables’ta hayatta kalmayı başaran herkesle beraber oradalar. Ayrıca Constantine, Zatanna, Doctor Fate ve diğer tüm büyü tayfasının da hikayesine devam ediyoruz.

Dead Planet üçüncü seri fakat hikayenin ikinci serisi Unkillables daha çok 1.5 gibiydi. Serinin düz eğlence olmasının yanı sıra hikayenin devamını beklemek okuyucunun deneyimine bir şeyler katıyor mu?

DCeased’de tüm karakterlerin hikayelerini anlatmak için yeterince fırsat yoktu, bu yüzden çok daha fazla kötü karakteri ve anti-kahramanı anlatmaya karar verdik. Unkillables DCeased’in yan hikayesi, devamı değil. Kahramanlar kaybederken düşmanlarının ne yaptığının hikayesi.

Dead Planet gerçek bir devam hikayesi, beş yıl sonrasını işliyor ve evet, bence çoğu insan DCeased’ı dükkanlarda keşfetti, bu yüzden de daha fazla insanın hikayemizin korku dolu dünyasına dalması mantıklıydı. Bizse bu dünyadan hiç çıkmadık. Tüm vaktimizi buna harcıyorduk, Trevor Hairsine ilk iki sayıyı neredeyse bitirdi ve ben de şu an üçüncüyü yazıyorum. Rain Beredo da ilk sayının renklendirmesini tamamlamak üzere, Saida Temofonte de harflendirmeye devam ediyor. Ekibi bir arada tutmak çok güzel.

Trevor’ın, Rain’in ve tüm ekibin neler yapabileceklerini ilk sayıdan bilmek farklı geliyor mu? Yeni hikayeyi yazarken yazma şeklini değiştiriyor mu bu?

Gerçekten değiştiriyor. Sürekli beraber çalışmak, bir güven inşa ediyorsun, aynı zamanda güçleri öğreniyorsun. Trev’in karışık duyguları nasıl iyi ilettiğini bildiğim için ona komedide tamamen güvenebiliyorum, aynı zamanda okuyucuları nasıl incitebileceğinin de farkındayım tabii. Rain’in renklendirmedeki yetenekleri hikayemizi herhangi bir yere çekebileceğim anlamına geliyor.

Anti-Yaşam Eşitliğinden kurtulanları son gördüğümüzde onlar “Earth-2” için bakınıyorlardı, salgında kaybedilen ev yerine bir yenisi ve sen bilerek dünyanın en iyi kahramanlarını öldürdün. Batman, Wonder Woman, Superman, Green Lantern, Flash, Aquman ve çok daha fazlası salgına yenik düştü. Hikaye hakkında çok da bilgi vermeden nereye gideceğini açıklayabilir misin?

Justice League’i öldürmüş olabiliriz ama aynı zamanda onların yerini alacak yeni bir Justice League oluşturduk. Jon Kent ve Damian Wayne miras olarak babalarının pelerinlerini aldı. Cassie Sandsmark Amazonlar ve Atlantisler arasındaki savaşta hayatta kalıp yeni Wonder Woman oldu. Mera da bunu atlattı ve Atlantis’in hükümdarı ve Aquawoman olarak orada. Wallace hayatta kaldı ve yeni Flash oldu ve Black Canary Hal’ın ölümünün ardından yeni Green Lantern oldu. Black Lightning ve güçlere sahip kızları Anissa ve Jennifer hala oralarda.

Şimdi beş yıl sonrasında Earth 2’nin bu yeni Justice League’inin evlerinden endişelendirici bir çağrı almalarını göreceğiz. Kahraman oldukları için bu çağrıyı görmezden gelemezler. Görmezden gelmeleri gerekse bile…

Orijinal seride çözümlenmemiş en büyük şeylerin başında zombilerin konuşacak kadar akıllı olmaları ve bir tedavi olduğunu bilmeleri geliyordu. Cyborg’un kimseye söyleyemeden ölmesiyle de bilen hiçbir insan kalmamıştı. Bu senin hikayeyi daha da karanlık yapmak için kullandığın bir yöntem miydi yoksa devamında ele alacağın bir plan mı?

Potansiyel bir tedavi hikayenin devamının bir parçası. Ama bunu elde etmek kolay olmayacak.

Son soru: Dünyanın hayatta kalan son insanlarına karşı ne kadar zalim olacaksın? Mutlu sona yaklaşan bir son konusunda umudumuz olmalı mı?

Süper kahraman hikayelerini içinde umut olmadan anlatmaya inanmıyorum. Ne mantığı olurdu ki? Dead Planet’ın bir trajedisi olacak mı? Tabii ki! Bitmemiş bir kıyametten bahsediyoruz bir piknikten değil. Ama şunu da söyleyeyim, yeni bir Justice League’i hepsini öldürmek için kurmadık. Çaresizlikle feda edilen kahramanlar da olacak fakat komedi ve zaferler de sevilen kahramanların şok edici ölümlerinin yanında kendilerine yer bulacaklar.

Yorumlar