En İyi 10 Daredevil Çizgi Romanı

10- Daredevil/Captain America: Dead on Arrival

Yazar: Tito Faraci
Çizer: Claudio Villa
Bulunduğu Sayılar: Daredevil/Captain America: Dead on Arrival

Bu çizgi romanın benim için özel bir yeri var çünkü okuduğum ilk Daredevil çizgi romanlarından biri ve çizimlerine bayılmıştım. Çizgi roman okumaya yeni başladığım dönemlerde Daredevil sevgimin oluşmasına da katkıda bulunmuş oldu böylece. Geçmişten gelen ölü bir adam intikam için Hell’s Kitchen Şeytanı’nın peşine düşüyor ve emellerine ulaşmaya çok yakınken Captain America’nın yardıma gelmesiyle işler değişiyor.

 

9- Fog

Yazar: Denny O’neill
Çizer: David Mazzuchelli
Bulunduğu Sayılar: Daredevil vol 1 #220 (1964)

Daredevil’i bugüne kadar çok iyi yazarlar yazdı ancak Daredevil’de iyi bir dönem geçirmiş ama ismi bilinmeyen daha pek çok yazar var, bunlardan biri de Denny O’Neill. O’Neill’in yazdığı bu sayıda da aşık olduğu kim varsa kaybeden Matt’in ölü aşıklar listesine bir yenisi daha ekleniyor. New York’u saran sisin yarattığı bu dramatik atmosferde Daredevil’in suçluluk hissinin nasıl işlediğini bir kez daha görüyoruz.

8- The Devil in Cell Block D

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Michael Lark
Bulunduğu Sayılar: Daredevil vol 2 #82-87 (1968)

Bendis seriden ayrılırken Daredevil’i öyle noktada bitirdi ki kendisinden sonra gelecek yazarın tüm serisini belki de buna göre şekillendirmesi gerekecekti. Ed Brubaker bu hikayeyle birlikte bu zorlu durumun altından çok iyi bir şekilde kalkmayı başardı. Hapse girmiş, hem gizli kimliğini korumaya çalışan hem de hapiste onu öldürmeye çalışan diğer suçluların arasında hayatta kalmaya çalışan bir Matt Murdock hikayesi zaten bizi cezbetmeye yetiyor. Daredevil’in kahramanlık çizgisinden epey sapmasına sebep olacak travmatik olaylar, Kingpin ile kurduğu mecburi iş birliği, Punisher’ın Matt’i korumak için hapse girişi ve New York sokaklarında gezen ikinci bir Daredevil de hikayenin tuzu biberi oluyor.

7- Daredevil #7

Yazar: Mark Waid
Çizer: Paolo Rivera
Bulunduğu Sayılar: Daredevil vol 3 #7 (2014)

Bence iyi bir çizgi romanın anlattıklarının dünyanın yok oluşu, insanlığın kaderi gibi büyük bir konu olmasına gerek yok. Hatta aksine, tüm çizgi romanlar bu tarz konulara yoğunlaştığında çok daha basit hikayeler bana daha çok zevk veriyor. Daredevil’i kasvetli tonundan kurtarıp seriye eğlenceli bir hava katan Mark Waid işte tam olarak bunu çok iyi yapıyor. Son dönemlerde iyice karmaşıklaşan hikayeler arasında kendini atıp huzur bulacağınız bir liman görevi görüyor adeta seri. Sekiz kör öğrenciyi geziye götüren Matt Murdock’un yaşanan bir kaza sonucu öğrenciler ile birlikte kar fırtınasında hayatta kalma çabasını anlatan bu sayı da serinin belki de en iyi sayısı.

6- Out

Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Alex Maleev
Bulunduğu Sayılar: Daredevil vol 2 #32-37 (2016)

Bendis’in Daredevil serisi zaten reklamı yapılmaya gerek olmayacak kadar bilinen bir seri. Bendis dönemi boyunca Matt’i türlü sıkıntıların içinden geçirtiyor ve Matt’in karakter gelişimini seri boyunca çok iyi işliyor. Matt’in tüm sıkıntılarının kaynağı ise tam olarak burada başlıyor. Gizli kimliği halka ifşa edilen Matt Murdock’un hayatı bir daha eskisi gibi olmayacak. Bu sayıdan sonra yıllarca ifşa edilmiş gizli kimliği Daredevil hikayelerinin göbeğinde yer alıyor. Bu hikayenin önemi sadece kendi içinde kaliteli bir hikaye olması değil, aynı zamanda kendisinden sonra da pek çok kaliteli hikayelere sebebiyet vermesi.  Maleev’in çizimlerinin de seriye ayrı bir tat kattığını yazmadan geçemeyeceğim.

5- Resurrection

Yazar: Frank Miller
Çizer: Klaus Johnson
Bulunduğu Sayılar: Daredevil vol 1 #190 (1964)

Frank Miller’ın Daredevil’i en iyi yazan yazarlardan ve belki de en iyisi ama Frank Miller’ın daha iyi yazdığı bir karakter var. O da Elektra’dan başkası değil. Bullseye’ın elinden ölen ve Matt’in kalbinde bir daha iyileşmeyecek ölçülerde yara açan Elektra, Hand tarafından tekrar diriltilmeye çalışıyor. Hem Elektra’nın köken hikayesinden parçalar gördüğümüz hem de Matt’in, Hand’in Elektra’yı ele geçirmemesi için verdiği mücadeleyi izlediğimiz bu sayı kesinlikle bir baş yapıt.

4- Daredevil Yellow

Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale
Bulunduğu Sayılar: Daredevil Yellow #1-6 (2001)

İtiraf etmem gerekiyor ki iyi yazılmış köken hikayelerine karşı bir zaafım var ve Daredevil:Yellow da bu konuda bir istisna değil. Jeph Loeb’in ilk yıl hikayelerini yazmaktaki başarısını Batman:Long Halloween’de zaten görmüştük ve Daredevil’de de aynı ölçüde iyi bir iş çıkarıyor. Daredevil’in gümüş çağ dönemlerinden izler taşıyan seri yapması gereken her şeyi en iyi şekilde yapıyor ve Tim Sale’in sunduğu görsel şölen ile birlikte de dördüncü sıradan listemizdeki yerini alıyor.

3- End of Days

Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: David Mack
Bulunduğu Sayılar: Daredevil: End of Days #1-8 (2012)

Çizgi romanlarda köken hikayeleri kadar ilgi çeken başka bir hikaye türü ise karakterlerin ölümü. Daredevil’i oldukça iyi işlediğini düşündüğüm Bendis karaktere destansı bir son vermek için kolları sıvıyor. Daredevil’in can düşmanı Bullseye’ın elinden ölmesinin ardından son sözlerini araştırmaya başlayan Ben Urich bizi Daredevil’ın dostları, aşkları ve düşmanları arasında güzel bir tura çıkartışına şahit oluyoruz. Matt Murdock’ın sınırlarını aşıp elini kirletip Daredevil’in mirasını lekelediğine de gördüğümüz bu seri Hell’s Kitchen’ın Şeytan’ına Korkusuz Adam’a yazılmış sekiz sayılık bir ağıt.

2- The Man Without Fear

Yazar: Frank Miller
Çizer: John Romita Jr.
Bulunduğu Sayılar: Daredevil: The Man Without Fear #1-5 (1993)

Dediğim gibi iyi yazılmış köken hikayelerine karşı bir zaafım var ve Frank Miller’ın kaleme aldığı The Man Without Fear bu konuda benim için özel bir yere sahip. Daredevil’in çocukluğundan maskeyi ilk takışına kadar olan süreyi alan Miller karakter’in kökenini ağır ağır ama hoş bir şekilde işliyor. Ben bu hikayenin Miller’ın veya Daredevil hikayelerinin arasında hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Bana göre en iyi Daredevil hikayelerinden biri.

 

1- Born Again

Yazar: Frank Miller
Çizer: David Mazzuchelli
Bulunduğu Sayılar: Daredevil #227-233 (1964)

Listemizin zirvesinde sürprize yer yok. Pek çok kişiye göre en iyi Daredevil hikayesi olan Born Again benim için de çok özel bir hikaye. Kingpin ve Daredevil arasındaki savaşın geriliminin zirveye ulaştığı nokta. Kingpin, Matt Murdock’un hayatını mahvediyor ve Matt’in psikolojik olarak çöküş noktasına gelişine ve küllerinden doğuşuna tanık oluyoruz. David Mazzuchelli’nin de çizimleriyle  birlikte ortaya tam anlamıyla bir şaheser çıkıyor.

Yorumlar