Sam Raimi’nin Spider-Man Üçlemesi Neden Devam Etmedi?

İlk Spider-Man üçlemesini vizyona girdiği zamanlarda izleyip sevmeyen pek yoktur herhalde. Herkesin favori süper kahraman filmleri olmayabilir, hatta en sevdiği Spider-Man’i de olmayabilir fakat çoğumuz Sam Raimi’nin Spider-Man filmlerini severek izlemişizdir. Tamam Spider-Man 3 hariç. Bundan 11 yıl önce Sony serinin dördüncü, beşinci ve altıncı filmleri için yani yeni bir üçleme için hazırlanıyordu ancak dördüncü film için çekimlere hiçbir zaman başlanmadı. 

Olaylar aslında üçüncü filmle başlıyor. Spider-Man 2 gibi birçok insan için hala gelmiş geçmiş en iyi Spider-Man filminin başarısından sonra üçüncü filmin gelmesi kaçınılmazdı ama Sony ve yönetmen Raimi’nin anlaşamadığı bazı noktalar vardı. Raimi, Harry’nin hikayesini tamamlamak istiyor ve onun babası gibi değil de daha arada bir yerlerde olduğunu düşünüyordu. Onun dışında filme Sandman’i getiren de kendisiydi, karakterin görsel olarak büyüleyici olduğunu düşünüyordu. Senaristler de Sandman’e Ben amcanın asıl katili olarak bir arkaplan hikayesi yazmıştı. Bundan dolayı Raimi filmi Peter’ın bağışlayıcılığa yolculuğu olarak da tanımlıyordu. Şu ana kadar sayılanların hepsini de Raimi aslında filmde işledi ama kendisi filmde Sandman’e ek olarak bir düşman daha istiyordu ve bu Venom değil Vulture’dı. Hatta Ben Kingsley’le rol için birkaç görüşme yapılmıştı. Filmin yapımcılarından Avi Arad’ın filmlerde Raimi’nin kendi favori düşmanlarını ele aldığını, hayranların sevdiği düşmanların farklı olduğunu söyleyerek Venom’un olması konusunda ısrarcı olmasıyla birlikte Vulture filmden çıkarıldı ve Raimi onları memnun etmek için Venom’u getirdi. Fakat bu Raimi’nin içine hiç sinmemişti, Venom’un “insanlıktan yoksun” bir karakter olduğunu düşünüyor bu yüzden onu istemiyordu. Bunların üstüne senaristler ayrıca Gwen Stacy’i filmde diğer kız olarak istediler ve o da filme eklendi. Bu kadar eklemeyle beraber senarist Alvin Sargent senaryoyu çok karışık buldu, olayları iki filme bölmeyi düşündü. Bu da hiçbir zaman gerçekleşmedi. Film bildiğimiz halini aldı ve insanlar ne kadar filmin çok da kötü olmadığını söylerlerse söylesinler Raimi Spider-Man 3’ün berbat bir film olduğu konusunda ısrarcı.

Üçüncü filmin ardından Sam Raimi çok iyi bir film yapıp iyi bir final yapmak istiyordu. Senaryo için Zodiac yazarı James Vanderbilt ile anlaşıldı. Beşinci film söylentileri çıkınca da Raimi ancak altıncı film olursa ve bu filmler birbirinin devamı olursa yapacağını söyledi. Nitekim James Vanderbilt ile bu filmler için de bir anlaşma yapıldı. 

Bu sırada dördüncü filmin senaryosu defalarca kez yazılmıştı ama hiçbir versiyon Raimi’nin içine sinmiyordu. En başlarda Lizard düşünülmüştü ki stüdyo da Lizard’ı beyaz perdede görmek istiyordu fakat Sam Raimi bu sefer Vulture’u kullanmak istedi. John Malkovich ile Vulture, Anne Hathaway ile de Black-Cat için görüşmeler yapıldı. Bazı iddialara göre Felicia Hardy, Vulture’ın kızı olacaktı ve Black-Cat’e değil Vulturess adında bir karaktere dönüşecekti. Vulture Daily Buggle’ı alacak ve Spider-Man’in kendisini öldürmesi için uğraşacakken bu sırada Vulturess da Peter ile bir ilişki yaşayıp Mary Jane’le olan nişanını bozmaya çalışacaktı. Fakat Raimi 2013’te verdiği röportajda Anne Hathaway’in Black-Cat olacağını söyleyip Vulturess iddialarının asılsız olduğunu söylemişti.

Tüm bunlara ek olarak filmin iptalinden sonra bir de Mysterio’nun yer aldığı konsept çalışmalar ortaya çıktı. Banka soyma girişiminde bulunan Mysterio’yu Spider-Man yakalıyor ve polise teslim ediyor. Filmde Mysterio olur muydu bilmiyoruz fakat olsaydı bile o filmin ana düşmanlarından biri olarak mı yoksa gelecek filmlere hazırlık olarak mı bulunurdu kestirmek zor.

Filmin senaryosu defalarca kez düzenleniyor veya baştan yazılıyor fakat Raimi hiçbirine tamam demiyor ve tükenmişlik duygusuyla filmi yönetmek istemediğini yapımcı Amy Pascal’a şu sözlerle iletiyor: ”Harika olmayan bir film yapmak istemiyorum. Belki de bu filmi yapmamalıyız. Siz en iyisi planladığınız yeni seriyle yolunuza devam edin.” Sony aynı senaryo ekibine yetki veriyor ve The Amazing Spider-Man ile yeniden başlanıyor.

Sam Raimi kendi bakış açısından ortaya iyi bir Spider-Man koydu. Onu sürekli dünyayı kurtaran süper kahramana çevirmek yerine mahallemizin dostu olarak taşıdı perdeye. Spider-Man’e odaklandığı kadar Peter Parker’a da yer verdi ve Spider-Man olmanın zorluklarını harika yansıttı. Serisi devam etseydi nasıl bir film çıkardı bilemiyoruz ama şu konsept çalışmalara bakınca insanın içinde ciddi bir burukluk kalmıyor değil.

Yorumlar