DCEU’yu Toparlayacak 4 Film

Aslına bakarsanız birkaç yıl öncesine göre DC sinematik evreni yükselişte ve işler gayet düzenli gibi gidiyor. Evrenin başında belli bir planı olan ve ne yapıp ne yapmaması gerektiği hakkında ciddi anlamda fikri olan biri var. Bu kişi Walter Hamada.
Bu abi sinematik evrenin başına geçtiğinde Suicide Squad 2, Joker solo filmi, Harley Quinn solo filmi, Joker ve Harley Quinn ortak filmi, Nightwing, Deathstroke, Deadshot solo filmleri gibi filmler yapım aşamasındaydı. Önce bunlar çöpe atıldı, Harley Quinn filmi yerine Birds of Prey filmine karar verildi. Suicide Squad 2 yerine bir nevi reboot olan The Suicide Squad düşünüldü, Joker, Nightwing, Deathstroke ve Deadshot filmleri iptal edildi. Walter Hamada ortak bir sinematik evren hikayesi anlatmaktansa, solo filmlere ağırlık vermek istedi ve Justice League devam filmlerini de rafa kaldırarak karakterlerin arasını iyice açtı. Buna saygı duyarım, en azından bir planı var ve neyi yapmak istediğini biliyor. En kötü plan bile plansızlıktan iyidir.
Walter Hamada’nın buu planı aslında iyi bir şey. DC sinematik evreni Zack Snyder’ın planından vazgeçilmesiyle, Ben Affleck meseleleriyle, Suicide Squad’ın ve Justice League’in başarısızlıklarıyla çok karışmıştı. Batman filminde Ben Affleck olacak mı, Man of Steel 2 çıkacak mı, The Flash ve Yeşil Fener filmleri ne durumda falan evrenin geleceği çok belirsizdi. Ama son zamanlarda Aquaman’in başarısıyla, Ben Affleck’in kesin olarak ayrılmasıyla, Suicide Squad ve Justice League devam filmlerinin rafa kaldırılmasıyla ortalık toparlanmaya başladı. DC Sinematik evreni yükselişte ama bence yanlış filmlerle yükselişte. Superman varken bırakın Birds of Prey’i, Shazam’e bile film çıkarmak ne kadar doğru kararlar ben emin değilim. Walter Hamada’nın Justice League filmlerinden şimdilik uzak durmasını doğru buluyorum ama solo filmlere ağırlık verilecekse bence kesinlikle Justice League karakterlerine ağırlık verilmeli. Öncelikle elinizdeki en büyük 3 karakterin yani Batman’in, Superman’in ve Wonder Woman’ın ayakları yere basan sağlam filmleri olmalı ve birbirleriyle bağlantılı olmasalar bile evrenin merkezinde bu filmler yer almalı. En çok filmde yer alan karakter Harley Quinn olmamalı mesela.
Evrenin durumu şu an fena değil. Ben beğenmesem de Shazam filmiyle evrenin bir hava ve ton geldi, konu buradan Superman’in de yer aldığı ve Black Adam ile kapıştıkları bir solo filmine kayabilir. Birds of Prey tabii ki evreni ileri taşıyan bir film değildi ama izlemesi çok keyifliydi. Doğru beklentiyle gayet tatmin ediciydi. Bu kadar eleştiri çok gereksiz geliyor bana. Peki DCEU’yu ileri taşıyacak filmler neler? Bu yazıda bunun cevabını arıyoruz.

Superman, The Flash, Shazam, Doctor Fate ve Justice League. Eğer amaç Justice League 2’ye kadar evreni toplamaksa, bu Justice League karakterleriyle yapılmalı. Tekrar ediyorum, Harley Quinn ile değil. Duruma bi bakalım: Wonder Woman’ın ilk filmi harikaydı, seri emin ellerde. Aquaman, Warner Bros’un uzun yıllar sonra 1 milyar dolar hasılatı geçen ilk filmi oldu, Arthur Curry’i seyirciye sevdirmek adına çok büyük iş başardı, gözümüz kapalı James Wan’a emanet. Shazam serisinin ilk filmi bence idare eder ama devam filmleri için karakterler açısından ortada çok büyük potansiyel var. The Suicide Squad ise tamamen sürpriz yumurta. James Gunn DCEU’ya tek film için mi geldi yoksa Guardians 3’ü çektikten sonra buraya mı geçiş yapacak tamamen belirsiz.

Wonder Woman, Aquaman ve Shazam. Elimizde 3 tane sağlam serimiz var. Birds of Prey ve Suicide Squad’ı olaya dahil etmiyorum çünkü evren için ağırlık taşıyan filmler değiller. Bu üçlüye mutlaka ve mutlaka Superman de eklenmeli. Böylece en büyük üç karakterin ikisini sağlama almış olursun. Zaman yolculuklu, geyik havada The Flash filmlerini ekleyip, uzayda geçen Yeşil Fener dizisini de evrene dahil ettin mi iş tamamdır. Doctor Fate’i de saydım ama o biraz işin ekstrası. Evrenin mistik kısmını keşfetmek için acayip uygun bir karakter. Doğru kullanıldığı takdirde evrene çok şey katabilir.
Kağıt üstünde bakınca DC’nin solo filmleri Marvel’a göre daha avantajlı aslında. Çünkü Marvel solo filmlerinde, özellikle 2. Faz döneminde filmler aynı zamanda aynı mekanda geçiyordu. Mesela Iron Man 3’ü veya Captain America 2’yi veya Thor 2’yi izlerken “Dünya tehlikede, Avengers’a neden haber vermiyorlar ki?” sorusu akıllara geliyordu. DC’nin avantajı solo filmlerin farklı zaman dilimlerine ve dünyanın farklı bölgelerine dağılmış olması.
Wonder Woman filmleri dünya savaşı döneminde, Shazam filmleri başka ülkede, Aquaman filmleri Atlantis’te bir nevi başka bir dünyada, Yeşil Fener dizisi uzayda, Superman ve The Flash filmleri günümüzde geçiyor. Yani aynı evrende geçen solo filmlerin durumu karakter hikayelerini anlatmak için çok uygun aslında.
Bence kesinlikle Birds of Prey, Suicide Squad, Black Adam veya Deathstroke fark etmez Justice League üyesi olmayan her karakterden kısa vadede uzak durulmalı. Superman’i, Wonder Woman’ı, Aquaman’i, Flash’ı ve Yeşil Fener’i garantiye alın, Shazam, Doctor Fate, Black Adam, Birds of Prey ve Suicide Squad daha deneysel, ekstra film serileri olsun. Zamanında Marvel da böyle yapmıştı. Önce Hulk, Iron Man, Captain America ve Thor’un filmleri çıktı. O filmlerin içinde Black Widow ve Hawkeye da vardı. Bunların üzerine Avengers yaptılar. Sonra yine solo filmler, sonra yine Avengers yaptılar. Böyle de devam ediyorlar.
Şimdi böyle deyince DC de Marvel’ın formülünü uygulasın demiş gibi oluyorum ama tam öyle değil. Marvel’ın yaptığı şey ellerindeki en büyük ve önemli karakterleri kullanmaktı. Warner Bros’un da DC ile böyle yapması gerekiyor. Bir takımın en iyi oyuncusunu yedek bırakması gibi bir şey bu. Elinizde Messi varken başka birini oynatmazsınız yani. Justice League filmi yapmak zorunluluk değil bu planda, ama bence film kalitelerinin ve hasılatların artması isteniyorsa ellerindeki en büyük ve en önemli karakterleri kullanmak bir zorunluluk. Superman varken Harley Quinn’i, Yeşil Fener varken Deathstroke’u, The Flash varken Suicide Squad’ı kaç kişi izlemek istiyor gerçekten? DC Sinematik Evreni Justice League filmlerinden uzak durarak doğru yolda ama yanlış karakterlere film yapıyorlar.
Yorumlar