İthaki’den Swamp Thing, Cilt 1, Ön Okuma

Alan Moore’un çizgi roman dünyasına yaptığı katkılar ziyadesiyle fazladır. Kendisini Watchmen, Killing Joke, For A Man Who Has Everything, From Hell, League of Extraordinary Gentleman serilerinden iyi biliyoruz. Ancak Moore’un bir başyapıtı daha var: Saga of the Swamp Thing. Moore, bu serinin sadece 44 sayısını yazdı ancak bu sürede hem DC evrenine, hem çizgi roman dünyasına çok şey kazandırdı. Serinin 20. sayısında başlıyor Moore’un yazarlığı. 20. sayıda kendisinden önceki 19 sayının biraz vasat hikayesini büyük ölçüde toparlıyor. Kendi hikayesine ise 21. sayıdan itibaren başlıyor. 64. sayıya kadar da direksiyonda kalıyor.

İthaki Yayınları’nın yakında çıkaracağı Cilt 1, 20. ve 27. sayılar arasını kapsıyor. Temel karakterler hakkında çok kısa bir bilgi:

Alec Holland: Louisiana’da bataklıklarda ormanlar yetiştirebilecek gizli bir formül üzerinde çalışan botanikçi Alec Holland, formülü isteyen Nathan Ellerly adındaki bir adamın ajanlarının yerleştirdiği bir bombanın patlama alanında kalır. Laboratuvarından, üzerinde bir kimyasal yangınıyla kaçan Alec, kendisini bataklığın içine atar. Bir süre sonra bu bataklıktan insan şeklini andıran bir bitki yükselir ve hareket etmeye başlar. Bu varlığa artık Swamp Thing denir. Alec’in birlikte çalıştığı karısı Linda ise daha sonra rakip şirketlerin adamları tarafından ziyaret edilerek yatak odasında öldürülmüştür.

Abigail Arcane: Abigail, 1973 yılında Matthew Cable adında bir interpol ajanı tarafından ziyaret edilir. Arkadaşları Alec ve Linda Holland’ın ölümlerini araştırdığını söyler. Sorumlu olarak Swamp Thing’i gösterir. Birlikte zaman geçirirler. Abby, Matt’i Swamp Thing’i yok etme tutkusundan vazgeçirir. Birlikte Swamp Thing’in aslında Alec Holland olduğunu öğrenirler. Daha sonra evlenirler ancak evlilikleri çok iyi gitmemektedir.

Anton Arcane: Abigail’in amcasıdır. Ölümsüzlükle takıntılıdır ve bir noktaya kadar bazı deneylerle bunu başarmıştır da. Sonunda Alec Holland’ın Swamp Thing’e dönüştüğünü görünce peşine düşer ve mutant canavarlardan oluşan adamları Un-Men’i Alec’in peşine düşürür ama sonunda ölür ve cehenneme gider. Yine de oradan kaçmanın bir yolunu bulmuştur.

Cilt 1’in ön okuması için:

https://www.docdroid.com/XtLs1Iw/swamp-thing-pdf

Yorumlar