Yeni STAR WARS Üçlemesinin 3 Hatası

1- Yol haritası

Yeni Star Wars üçlemesinin en büyük eksiği ve hatası bu. Yol haritası eksik. Üç film arasında inanılmaz bir iletişimsizlik ve bağımsızlık var gibi. Serinin başında aslında Kathleen Kennedy vardı ama sürece Kevin Feige’nın MCU’ya olduğu kadar dahil değildi gibi geliyor. İzleyenin durduğu yerden bakınca kendisinin rolü filmlerin yönetmenini bıulmak sanki. O yönetmenlerin ne anlattığına karışmıyor. Bu yüzden de üç film birbirinden ne kadar olabilirse o kadar kopuk. Modern üçleme mesela zamanında çok fazla eleştiri almıştı ama o üçlemenin bir planı vardı en azından. George Lucas üç filmde anlatmak istediği hikayeyi biliyordu. Disney’in üçlemesinde ise her filmi farklı biri yazdığı için her şey karman çorman. İlk filmi JJ Abrams yazdı yönetti, sonra ikinci filmde Rian Johnson gelip önceki filmde yaşananları siz boşverin, bakın ben size yepyeni bir şey anlatıyorum deyip gitti. Bu filmde yine JJ Abrams geldi, o da bir önceki filmde yaşananları boşverip, ilk filmde başlattığı hikayenin devamını getirmeye çalıştı. İki yönetmen arasındaki doğaçlamayı izledik yani. Keşke bu iki yönetmenden biri üç filmi de yönetseydi de, filmler kötü olsa bile en azından üç filmde ortak bir hikayeyi izleseydik.

2- Baş kötü

Bir kere Snoke’un Palpatine tarafından yaratılması ve kontrol edilmesi hiç inandırıcı değil. Zaten Palpatine’in hayatta olması da ikna edici değil, filmde de açıklanmıyor zaten nasıl hayatta kaldığı. George Lucas, Return of the Jedi’da Palpatine’i öldürdüğünde, ölü olarak kalmasını planlamıştı. Aktör Ian McDiarmid’e bile yeni film çekilirse dönmeyeceğini söylemişti. Buradan bakınca bu üçleme için George Lucas ile herhangi bir ortak çalışma yapılmamış gibi duruyor. Belki JJ Abrams ilk filmi yaptığında Snoke ve Palpatine olayını düşünmüştür ama keşke bunu Rian Johnson’a da söyleseymiş. Çünkü bence var ya, bunlar Palpatine’i geri döndürmeyi kesin üçüncü filmi yazarken düşünmüşler. Sağ olsun Rian Johnson Snoke’u herhangi bir açıklama yapmadan öldürdüğü için hikaye resmen boşluğa düşüyor orada ve JJ Abrams’ın üçüncü filmde yapacağı şeyleri kısıtlıyor. Zaten bu iletişimsizlik sebebiyle seride ciddi bir mantık hatası var. The Last Jedi’da Snoke, Rey’i öldürmek istiyor. Rise of Skywalker’da ise Snoke’un Palpatine tarafından kontrol edildiğini öğreniyoruz ama Palpatine, Rey’i öldürmek istemiyor ki. Tam tersi, tahta Rey’in geçmesini ve İmparatoriçe olmasını istiyor. Bu devasa mantık hatasına bakıp da kimse bu seri önceden planlanmış diyemez.

3- Nostalji çılgınlığı

İlk filmde yapılan en büyük hata, Disney’in elinden çıkan ilk Star Wars filmi olduğu için seyircilere eski Star Wars filmlerinin hissiyatını yaşatmaya çalışmasıydı. Bunun için de orijinal üçlemenin hikayesine benzer bir şeyler yapmaya karar vermişlerdi. Luke ve Rey’in yeni bir umut olması, karanlık tarafın galakside baskın olması, İsyancılar, gezegenleri yok eden büyük bir silah ve bütün bunların arasında iyilerin sürekli kaçış halinde olması. E orijinal üçlemede de bunların aynısını izledik biz. Siz sadece farklı karakterlerle ve daha iyi görsel efektlerle yapmaya çalışmışsınız bunu. Üstelik becerememişsiniz de. Bir kere karanlık taraf nasıl baskın taraf olabiliyor yine? Luke Skywalker ortadan kayboldu diye, ki Luke o sıralar son Jedi bu arada ve yeni bir cumhuriyet kurulmuş durumda. İkinci filmde öğreniyoruz ki Luke, Jediların sonu gelsin diye kendisini bir adaya kapatmış. E abi sen zaten ortadan kaybolmadan önce Jedi olsunlar diye çocukları yetiştiriyordun ve Kylo Ren’in de gücünün farkındaydın. Az çok Jedi eğitimi almış çocuklar varken ve Snoke gibi birinin onları karanlık tarafa çekeceğini biliyorken senin ortadan kaybolman nasıl Jediların sonunu getirebiliyor? Darth Vader’ı ve İmparatorluk’u yenen Luke ve Leia, işlerin tekrar boka sarmasını nasıl engelleyemiyor? Bu üçlemede azınlıkta olacak biri varsa o da karanlık taraf ve imparatorluk yanlılarıdır. Bir önceki üçlemede baskın olan taraf onlardı ve İsyancıların direnişiyle yenilmişlerdi. O yüzden de bu üçlemede azınlık olanlar karanlık taraf olmalıydı. Star Wars evreni tarihsel olarak kendini tekrar eden olaylar üzerine kurulu. Çünkü evrenin en temel olayı güce sürekli dengenin gelmesi. Anakin Skywalker, ”Güce dengeyi getirecek kişi” kehanetiyle bütün bu olayların merkezine getirilmişti ama karanlık tarafa geçip Sith lordu olmuştu ve dengeyi oğlu Luke’u sağlamıştı değil mi? Hayır öyle değil. Anakin Skywalker’ın zamanında galakside baskın olan taraf Cumhuriyetti. Anakin, Darth Vader olarak güce dengeyi getirdi. Aynı yeni üçlemede Ben Solo’nun aydınlık tarafa geçerek Rey ile birlikte güce dengeyi getirmesi gibi. O yüzden bu üçlemenin başında baskın olan taraf Cumhuriyet olmalıydı.

Ben bu üçlemenin Star Wars külliyatına herhangi bir katkısının olduğunu düşünmüyorum. Hatta büyük zararı bile olabilir. En başta Skywalker hikayesini piç ettiler, Leia ve Han’ın oğlunu yeni Darth Vader yaptılar. Ölüm şekli bile Darth Vader’la aynı. Üç koca filmde doğru düzgün bir tane ışın kılıcı düellosu bile görmedik. Bakın çok ciddi söylüyorum: orijinal üçlemenin başladığı yer ve bittiği yer ile, bu üçlemenin başladığı ve bittiği yer aynı. İkisinin de başında galakside karanlık taraf üstünlüğü var, ikisinin de sonunda karanlık taraf yenilip ortada 1 tane jedi kalıyor ki ayrıca Rey gitti kafasına göre kendini evlatlık aldırdı ya. Kafasına göre Skywalker soyadını üstlendi, olabilir mi abi böyle bir şey? Bu karakterlere, Skywalker adına bu kadar mı saygı duymuyorsunuz? İsyancıların tarafında olan herkes kafasına göre soyadını Skywalker yapsın o zaman.

Bakın, ilk Star Wars üçlemelerini bu kadar kıymetli yapan şey George Lucas’ın o filmleri yaparken dönemin soğuk savaş ve faşizm etkilerinden esinlenmesiydi. İnsanların filmdeki İsyancılar ile, koca bir imparatorluğa karşı çıkan, birbirlerinden başka kimseleri olmayan bir avuç karakter ile bağ kurmasının sebebi aynı durumda onların da olmasıydı. Orijinal üçlemenin çok ciddi bir alt metni vardı. Disney’in yaptığı filmler ise Rogue One hariç para kazanmak için yapılan özensiz Star Wars özentileri. Bu kadar basit.

Yorumlar