One Piece İzlemiş Miydiniz?

Animelerle ilgilenenler bilirler ki, önce Death Note izlenir; ya da Naruto’ya başlanır. Bunun yanında yeni meşhur seriler vardır: Attack on Titan ya da Demon Slayer gibi. Netflix bile anime işine el attı ve Castlevania, Violet Evergarden gibi serilerle karşılaştık. One Piece dendiğinde ise, genelde karşılaşılan tepki “O çok uzun değil mi ya?” şeklinde olur. Bu, epey doğru bir tespit aslında. One Piece’in mangası 1997’den beri devam ediyor ve animesine de 1999 yılında başlandı. Bu senenin sonlarında ya da önümüzdeki senenin başlarında 1000.sayısına ulaşacak olan bir seri.

 

Öncelikle, One Piece nedir, onu anlatmanın derdine düşeceğiz. Neden bu kadar uzun sürdü ve niye hala devam ediyor? One Piece, evren yaratımı konusunda gördüğüm en başarılı serilerden biri. Şahsi olarak Tolkien’in Legendarium’u, Dune, Kralkatili, Buz ve Ateşin Şarkısı, Yerdeniz gibi serilerle bir tutabileceğim kaliteye ve genişliğe sahip. Hakkında çok fazla yanılgıya ve önyargıya sahip olduğu da su götürmez bir gerçek. Seride, dünyada tek bir kıta mevcut. Buna Red Line deniyor ve dünyayı ince bir çizgi gibi bir uçtan bir uca kapatıyor. Onu dik olarak kesen de Grand Line adında bir okyanus mevcut. Grand Line’ın iki tarafında Calm Belt denen ve aşırı tehlikeli olduğundan gemilerin giremediği hat mevcut. Böylelikle de dünya dört büyük parçaya bölünmüş oluyor: North Blue, South Blue, East Blue ve West Blue. Bunlar kocaman okyanuslar ve adalarla kaplılar. Yani dünyanın çok büyük kısmı denizlerle kaplı. Bu yüzden de yoğun şekilde korsan aktivitesi var.

Grand Line bu haritada da açıkça belli oluyor. Burası korsan kaynıyor. Hareket etmesi güç bir deniz ve anormal hava durumlarıyla dolu. Normal pusulalar çalışmıyor. Özel pusulalar kullanılması gerek ve her an rastgele fırtınalarla, hortumlarla ve daha korkunç şeylerle karşılaşmak mümkün.

Deniz Kralları adı verilen deniz yaratıkları mevcut. Bunlar çok farklı boyda ve şekillerde olabiliyorlar ancak Calm Belt dediğimiz bölgenin geçilememe sebebi onlar. Gemileri bulup yakalıyor ve batırıyorlar.

Red Line’da ise Dünya Hükümeti dediğimiz, dünyayı yöneten devlet mevcut ve bu devletin korsanlara karşı en büyük gücü ise Denizciler. Denizciler ile korsanlar uzun süredir devam eden bir savaş halindeler.

 

Hikayenin ana kısmına şimdi gelelim. Nedir bu One Piece?

Korsanlar Kralı unvanını alabilecek tek korsan Gold Roger ismini taşıyordu ve daha zaten animenin ilk bölümüne açıp baktıysanız hikaye onun idam edilmesiyle başlıyor. Son sözleri ise insanları denize gitmeye teşvik ediyor. “Hazinemi o yerde bıraktım, gidin ve alın!” Grand Line’ın ulaşılamaz denen bir adası var: Son ada olarak bilinen Raftel. Gold Roger’ın oraya ulaştığı iddia ediliyor ve One Piece orada bekleyen bir hazine. Hazine sözcüğü sizi yanıltmasın, çünkü altın ve mücevherlerden bahsetmiyoruz. Zaten One Piece ile alakalı en büyük önyargı da buradan geliyor. “Bin bölümdür bir hazineyi mi peşliyorlar?” Ve merak edenler için söyleyeyim: Hayır, hala One Piece’i bulmadılar ve One Piece kesinlikle “Yolda edinilen arkadaşlar” gibi dandik bir şey de çıkmayacak. Ne olduğunu elbette bilmiyoruz ama pek çok teori mevcut ve seriden edindiğimiz izlenimlere göre de dünyayı kökünden değiştirecek bir şey olacak.

Animenin ilerleyen bölümlerinde, baş karakterimizin ekibine dünyanın tarihi ve ilim-irfanla (lore kelimesini anca bu ikisi karşılıyor) ilgilenen bir karakter katılıyor. Onun sayesinde ve orada anlatılanlarla öğreniyoruz ki, dünya tarihinin sekiz yüz sene öncesi Boş Yüzyıl olarak biliniyor ve One Piece dahil, Dünya Hükümeti’nin kuruluşu gibi pek çok şey o dönemle bağlantılı. Pek çok teori dünyanın eskiden daha “normal” olduğunu ve Boş Yüzyıl’da dünyanın bu şekle sokulduğunu ve One Piece’in dünyanın şeklini değiştirebileceğini söylüyor. Baş karakterimiz Monkey D. Luffy de, Shanks adındaki bir korsandan etkilenerek korsan olmaya karar veriyor ve hedefini de en tepeye dikiyor: Korsanlar Kralı olmak. Bunun için de One Piece’i bulması lazım.

One Piece temelde korsanların özgür olma tutkularını işliyor. Luffy’nin Korsanlar Kralı olmak istemesinin zenginlikle, para ya da güçle hiçbir alakası yok. Luffy, denizlerdeki en özgür adam olmak istiyor. Aynı zamanda Dünya Hükümeti’nin soyluları da kendilerine “Kutsal Ejderler” diyen ve aklınıza gelebilecek en kötü soylu tipolojisine sahipler. Red Line denilen kıta tamamen onların ve karşılarında eğilmemek bile sizi ölüme mahkum edebiliyor.

 

Bu yazıda elimizden geldiğince spoiler vermekten kaçındık ve serinin ana hatlarını vermeye çalıştık. Yazının bundan sonrası biraz spoiler içerecek, yani eğer son sayılarda değilseniz bakmamanızı tavsiye ederiz.

 

Monkey D. Luffy’nin ismindeki D. kısmı da oldukça merak uyandırıcı. Açılımı nedir, bilinmiyor. İsminde D. olan pek çok karakterle de tanıştık, hatta Korsanlar Kralı Gold Roger’ın ismi aslında Gol D. Roger. Dünya Hükümeti’ndeki soylular “kutsal” kabul ediliyor ve D.’leri de kendilerine en büyük düşmanlar olarak görüyorlar. D.’ler için “tanrının doğal düşmanı” gibi ifadeler kullanılıyor. Aslında One Piece pek çok açıdan güçlü alt-metinlere sahip. İnsanların tanrı figürüne karşı mücadelesinden tutun da, köleciliğe, ayrımcılığa ve homofobiye kadar pek çok şeyle mücadele ediyor. Sadece transseksüel insanların yaşadığı bir ada mevcut, balıkadam dediğimiz bir ırk insandan aşağı muamele görüyor, baş karakterlerimiz bununla ciddi manada mücadele ediyorlar ve Kutsal Ejderlerin köleciliği yüzünden ciddi isyanlar var, Luffy’nin babası Dünya Hükümeti’ne karşı isyan eden Devrimcilerin başında… Bu örnekler uzuyor gidiyor. One Piece bu uzun anlatım şekliyle gözünüze çok uzun gelse de, kocaman ve adı gibi gerçekten de Tek Parça bir hikayeyi işliyor. Tüm arclar birbiriyle bağlantılı, tüm gizemler birbiriyle bağlantılı.

 

Son sayılarda One Piece hakkında birkaç ipucu edinsek de, hala ne olduğunu bilmiyoruz; ancak düğümler öyle bir bağlı ki, bir düğüm gerçekten çözülmeye başladığında hepsi takır takır çözülmeye başlayacak gibi duruyor. Şu sıralar, önceden uzun süre beklenen Wano Arc’a giriş yapmıştık ve o arc hızla devam etmekte. Dünyanın en büyük savaşlarından biri çıkacak ve tahminen artık One Piece’in bulunacağı son dönemeçlere gireceğiz.

Yorumlar