2021’de Marvel Sinematik Evreni

 

2021’de Disney Plus ile Marvel Sinematik Evreni’nde yeni bir dönem başlıyor. Sinemada çıkacak filmlerin dışında, bundan sonra Disney Plus’ta yayınlanacak diziler de MCU’da önemli bir yere sahip olacak ve evrene etki edecekler. Agents of SHIELD ve Netflix’in Marvel dizileri de MCU’nun içinde geçiyordu ama evrene pek etkileri yoktu, genellikle filmler o dizileri etkileyen taraftı. Disney Plus dizileri ise sadece evrene etki etmekle kalmayacak, dizideki karakterler filmlerde yer alacak ve bazı diziler doğrudan filmlere bağlanacak.

Özellikle zamanlama açısından çok iyi denk geldi, çünkü en son izlediğimiz MCU yapımı Far From Home’du, Temmuz 2019’da izledik ve pandemi yüzünden neredeyse 1.5 yıldır yeni bir Marvel içeriği çıkmıyor. Disney Plus olmasa veya diziler daha geç yayınlanacak olsa bu süre 2 yılın üzerine çıkacaktı. Ama bir yandan da iyi oldu, çünkü Endgame ve Far From Home döneminde her yer Marvel olmuştu, cidden nereye baksak Tony Stark’ın ölümünü, Steve Rogers’ın geçmişe dönme kararının doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu ve tabii ki Captain Marvel tartışmalarını görüyorduk. Marvel’dan bir süreliğine uzaklaşmış olmak Disney Plus dizilerine iyi yönde etki edecek bence.

Marvel’la 1.5 yıllık ayrılığımız bu ay çıkacak olan WandaVision ile sona eriyor. Wanda’nın ya kendi isteğiyle ya da bir başkası tarafından Vision ve çocukları ile birlikte bir cep evrende yaşamasını anlatacak. Dizinin her bölümü bir on yılı anlatacak ve klasik sitcom dizilerinden esinlenecek. Mesela ilk bölüm 50ler sitcomları, ikinci bölüm 60lar sitcomları havasında olacak ve öyle de devam edecek. The Office’te olduğu gibi karakterler kamerayla konuşacaklar ve gülme efektleri de olacak. Hatta ilk bölümleri canlı seyirci önünde çekmişler. Dizide sürpriz birkaç isim var. En büyüğü Evan Peters. Evan Peters’ı X-Men filmlerinde Quicksilver olarak izlemiştik, Wanda’nın kardeşi yani. Bu dizide de o rolde mi olacak yoksa farklı bir rolü mü olacak belli değil. Evan Peters dışında Thor filmlerinde izlediğimiz Kat Dennings de ikinci Thor filminden sonra ilk kez MCU’ya geri dönüyor, Ant-Man and the Wasp’ta izlediğimiz Randall Park da FBI ajanı rolüyle dizide yer alacak. Bir de ilk Captain Marvel filminde çocukluğunu gördüğümüz Monica’nın büyümüş hali var. Çizgi romanlarda bu karakter Captain Marvel da dahil olmak üzere birçok farklı isimle süper kahramanlık yapmıştı. WandaVision’dan sonra farklı diziler ve filmlerde de görebiliriz kendisini. Bunlar dışında WandaVision’ın en büyük olayı tabii ki yeni Doctor Strange filmine bağlanacak olması. Hatta sezon finalinde belki Benedict Cumberbatch’i bile görebiliriz.

WandaVision 15 Ocak’ta başlayacak, dokuz bölüm olacak ve haftalık olarak yayınlanacak. Fragmanlara bakınca izlediğimiz en farklı ve orijinal Marvel işi olacakmış gibi duruyor.

WandaVision’dan sonra bir Disney Plus dizisi daha var. The Falcon and the Winter Soldier. Endgame’in sonunda Steve Rogers kalkanı ve unvanı Sam Wilson’a devretmişti. Ama günümüzün Amerikasında her kalkanı alan Kaptan Amerika olamıyor, kalkanı veren kişi bizzat Kaptan Amerika’nın kendisi olsa bile. Çünkü Kaptan Amerika, ikinci dünya savaşı sırasındaki Amerikan halkını ve o dönemdeki değerleri temsil eden bir sembol hala. Yani özgürlüğü ve eşitliği. Ama günümüzdeki Amerikan hükümetinin bu değerlerle uzaktan yakından alakası olmadığı için ortalıkta kontrol edemedikleri bir Kaptan Amerika’nın olması ciddi bir problem. Zaten Steve Rogers’ın MCU’daki bütün hikayesi de bunun üzerine kurulmuştu. Kaptan Amerika’nın günümüz dünyasında bir yeri olmadığına ve istihbarat ajanslarıyla, siyasetçilerin gündemleri ve çıkarlarıyla dolu bir dünyada 1930larda olduğu gibi görev yapamayacağı üzerine.

The Falcon and the Winter Soldier’ın hikayesi Sam Wilson’ın Kaptan Amerika unvanının getirdiği sorunlarla savaşmasını anlatıyor. Dizide Civil War’da izlediğimiz Baron Zemo, ve 2. ve 3. Kaptan Amerika filmlerinde gördüğümüz Sharon Carter da var. Anthony Mackie dizinin aslında bir dizi gibi değil, 6 saatlik bir Marvel filmi gibi olduğunu söylüyor. Zaten bütçe olarak da filmlere yakın bir bütçe var. Dizi 6 bölüm olacak ve umuyorum ki The Winter Soldier filmi gibi politik bir gerilim hikayesi olarak anlatılacak. WandaVision final yaptıktan bir hafta sonra, ilk bölümüyle 19 Mart’ta başlıyor.

Sırada 1 yıl ertelenmek zorunda kalınan Black Widow filmi var. Olur da işler yolunda giderse, aşı işe yararsa ve insanların tekrar rahatça sinemalara gidebileceği bir ortam oluşursa Black Widow 7 Mayıs’ta vizyona girecek, ama olur da yine riskli bir durum olursa muhtemelen tekrar ertelenecek. Ayrıca film kesin olarak Warner Bros’un Wonder Woman’a yaptığı gibi Disney Plus’a taşınmayacak. Scarlett Johansson filmin ne zaman güvenli olursa o zaman sinemalarda yayınlanacağını, gerekirse tekrar erteleneceğini söylüyor. Yani Disney paraya sıkışmazsa, ki bu pek mümkün bir şey değil, Black Widow’u izlemek için evimizden çıkmamız gerekecek.

Film tabii ki Endgame’in öncesinde geçiyor. Hatta Infinity War’un da öncesinde, Civil War’un sonrasında geçiyor. Natasha’yı hastanede Tony ile restleştikten sonra ülkesine geri dönerken ve eski hesapları kapatırken izleyeceğiz. Bu eski hesapların en önemli kısmı Florence Pugh’un oynadığı Yelena Belova karakteri. Çünkü Endgame’in ardından yeni Black Widow, Yelena Belova olacak. Filmde ayrıca David Harbour ve Rachel Weisz da yer alıyor. Filmin düşmanı ise Taskmaster. Düşmanının hareketlerini kopyalayıp onlara karşı kullanabilen bi abi. Spider-Man oyununda da vardı.

Mayıs’taki tek Marvel işi Black Widow değil, daha tam tarihi belli olmasa da Loki dizisi de Mayıs ayında geliyor. Loki’yi bu sefer en sevdiğimiz haliyle, tam kaos modundayken izleyeceğiz. Çünkü dizide izlediğimiz Loki, Endgame’de uzay taşını alıp ortalıktan kaybolan Loki olacak. Bütün o Thor: Ragnarok ve Infinity War olaylarını yaşamamış olacak. Benim fragmanlardan anladığım kadarıyla dizinin konusu olabilecek en iyi Loki dizisi konularından biri. Loki uzay taşıyla kaçtıktan sonra TVA tarafından yakalanacak, TVA çizgi romanlarda zamansal olayları izleyen bir teşkilat. Kısaca zaman polisi gibiler. Loki’yi cezalandıracaklar ve cezasını onlar adında çalışarak çekecek. Bunu da farklı zaman dilimlerine giderek yaşanmaması gereken şeyleri engelleyerek yapacak. Ama konu Loki olunca bu tabii ki böyle kalmayacak, zamanda yolculuk etme gücünü kendi çıkarları için kullanacak ve biz Loki’yi her bölümde farklı zaman dilimlerinde maceralara atılırken izleyeceğiz. Dediğim gibi, dizi Mayıs ayında başlıyor.

Loki’den sonra sırada Temmuz ayında Shang-Chi var. Filmin tam adı Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Iron Man 3’te izlediğimiz sahte Mandarin’in harbi olanını Shang-Chi’de izleyeceğiz. Zaten zamanında izleyen olduysa Iron Man 3’ten sonra çıkan bir kısa filmde gerçek Mandarin, Ben Kingsley’in karakterine ulaşmış ve MCU’da bir yerlerde olduğu açıklanmıştı.

Shang-Chi bir dövüş sanatları ustası, bu filmde muhtemelen bugüne kadar bir Marvel filminde izlediğimiz en iyi yakın dövüş sahnelerini izleyeceğiz. Çizgi romanlarda karakter babası tarafından bir suikastçi olarak yetiştirilmişti, daha sonra bunu reddedip babasının kurduğu imparatorluğu yıkmaya yemin etmişti ama filmde galiba hikayeye daha farklı bir uyarlama yapacaklar.

Shang-Chi’den sonra ise sıra Eternals’ın. Film Marvel Sinematik Evreninin kozmik tarafına bambaşka bir boyut kazandıracak ve hem Endgame’in binlerce yıl öncesinde, hem de sonrasında geçecek. Filmin kadrosu cidden bomba. Richard Madden, Kit Harrington, Angelina Jolie, Salma Hayek, Kumail Nanjiani ve Gemma Chan var. Gemma Chan daha önce Captain Marvel filminde de yer almıştı ama Eternals’ta aynı karakteri canlandırmıyor. Filmin bütün ana karakterleri binlerce yıldır insanların arasında gizlice yaşayan antik bir uzaylı ırkı. Peki neden Thanos’a karşı savaşmadılar? Bunun cevabını daha kesin olarak bilmesek de asıl cevap çizgi romanlarda gizli olabilir. Çünkü çizgi romanlarda bu Eternalsların hafızası silinmişti ve kendilerini sıradan birer insan sanıyorlardı, muhtemelen filmde de böyle olacak ve Endgame’in ardından hafızalarını kazanacaklar.

Beni asıl heyecanlandıran detaylardan biri filmin yönetmeni Chloe Zhao. Kendisi bana göre 2020’nin en iyi filmi Nomadland’in yönetmeni. Hollywood’un geleceği en parlak yönetmenlerinden biri. Yönetmenliğini bir Marvel filminde görecek olmak çok enteresan olacak. Film 9 Temmuz’da çıkıyor.

Marvel’ın 2021’deki son filmi ise en çok merak edilen filmi. Spider-Man 3. Son birkaç aydır filmde Tobey Maguire, Andrew Garfield, Kristen Dunst ve Emma Stone’un yer alacağı ve filmde Spider-Verse’ün anlatılacağı söyleniyor. Önceki iki filmin kadrosunun büyük kısmı bu filmde de yer alacak, onlara ek olarak bir de J.K. Simmons’ı tekrar J. Jonah Jameson rolünde izleyeceğiz. Bunlara ek olarak Benedict Cumberbatch de Doctor Strange rolüyle filmin kadrosunda. Bu da filmin Spider-Verse olma ihtimalini oldukça arttırıyor. Filmdeki düşmanın ise Kraven olduğu söyleniyor ama daha net bir şey yok. Aslına bakarsanız Spider-Man 3’e dair net olan çok az şey var, çekimler birkaç aydır devam ediyor.  17 Aralık’ta sinemalarda olacak.

Marvel’ın 2021 planından geriye üç yapım daha var ama daha tarihleri belli değil. Bunlardan ilki What If? animasyon serisi. Bu seride Peggy Carter’ın Kaptan Amerika olması gibi, veya T’Challa’nın çocukken uzaya götürülüp Star-Lord olması gibi alternatif Marvel hikayeleri izleyeceğiz ve karakterlerin seslendirmelerini de filmlerdeki oyuncular yapacak. Hatta birkaç ay önce hayatını kaybeden Chadwick Boseman da seslendirmelerini tamamlamış, yani Chadwick’in yer aldığı son Marvel işi bu animasyonlar olacak.

Son iki dizi ise Hawkeye ve Ms. Marvel dizileri. Jeremy Renner’ın başrolü Hailee Seinfeld ile paylaştığı dizi, Clint Barton’ın Hawkeye unvanını Kate Bishop’a devretmesini anlatacak. Muhtemelen Jeremy Renner’ı Hawkeye olarak son kez izleyeceğiz. Ms. Marvel ise Kamala Khan’ın hikayesi. 16 yaşındaki Kamala çok büyük bir Captain Marvel ve Avengers hayranı. Zaten dizi Captain Marvel 2’ye bağlanacak ve Ms. Marvel’ı Captain Marvel ile birlikte seyredeceğiz.

2021 Marvel için dört film ve altı diziyle baya yoğun geçecek.

Yorumlar