WandaVision Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4. Faz WandaVision ile başlayacak

Marvel Sinematik Evreninin 2008’deki Iron Man ile başlayan ”Infinity Saga” isimli 23 filmlik hikayesi 2019’daki Spider-Man: Far From Home ile sona ermişti. Zaten ondan sonra patlayan pandemi mevzuları sebebiyle de 18 aydır yeni bir MCU içeriği çıkmıyor, bu 18 aylık arayı WandaVision bitirecek ve MCU’nun 4. Fazı başlamış olacak. 4. Fazda bildiğimiz kadarıyla bir Avengers filmi olmayacak. Karakterlerin solo filmleriyle geleceğe yönelik adımlar atılacak.

İzlemeden önce House of M ve The Vision’ı okumak lazım

Dizi Endgame’in sonrasında geçiyor, Vision hala ölü. Dizinin hikayesi Wanda’nın ya kendisi ya da bir başkası tarafından yaratılan bir cep evrende Vision ve çocuklarıyla birlikte bir banliyöde yaşamasını anlatıyor. Ya Wanda yarattı ya da bir başkası diyorum, çünkü fragmanlarda gösterildiği kadarıyla Wanda bir cep evrende yaşadığının farkında değil. Yani ya güçlerinin kontrolünü kaybederek kendisine işlerin tam da istediği gibi gittiği bir cep evren yarattı ve bunun farkında değil, ya da bir başkası tarafından bu cep evrende hapis tutuluyor.

Bu hikayeyi de zaten Marvel’ın 2005’te yayınladığı, satış rekorları kıran House of M çizgi roman serisinden çok iyi biliyoruz. Çizgi romanda Wanda, çocuklarının ölümünün ardından güçlerini kontrol edemediği ve çevresindekilere zarar verdiği bir dönem yaşarken, bütün Avengers ve X-Men üyeleri toplanarak bu konuya bir çözüm getirmeye çalışmış, çözümü de Wanda’yı öldürmekte bulmuştu. Bundan haberdar olan Pietro ise her şeyi kardeşi Wanda’ya anlatarak Wanda’nın insanların azınlık, mutantların çoğunluk olduğu bir gerçeklik yaratmasına sebep olmuştu. Bu gerçeklikte herkes en büyük dileğine kavuşmuştu. Spider-Man herkes tarafından seviliyordu ve Gwen Stacy ile evlenmişti, yaşını başını alan Steve Rogers ise son günlerinin tadını çıkartıyordu. İşleri düzeltmek Wolverine’e kalmıştı, çünkü yaşadığı dünyanın gerçek olmadığını bilen tek kişi kendisiydi.

Tom King’in The Vision çizgi romanında ise Vision kendisine bir aile yaratarak, aynı dizideki gibi iki çocuğu ve eşiyle beraber bir banliyöde yaşamaya başlamış, işler çok da yolunda giderken Vision’ın yaşadığı hayatın aslında bambaşka bir şey olduğu ortaya çıkmıştı. Dizi bu iki çizgi romanın karışımı bir hikayeyi anlatıyor.

Klasik sitcom dizilerinden esinlenen dizi MCU’ya yepyeni bir ton getirecek

WandaVision’ın en büyük ilham kaynağı televizyon tarihinin klasik sitcom dizileri ve dizi için ciddi anlamda bu sitcomlardan esinlenilmiş. Zaten WandaVision’ın aslında bir sitcom olması da diziyi diğer bütün MCU yapımlarından ayrı bir yere koyuyor. İlk bölümü 1950li yıllarda geçen dizi, her bölümde 10 yıl sonrasını anlatıyor ve her bölüm, o 10 yılın sitcom dizileri havasını taşıyor. İlk bölümün tamamı siyah beyaz, hatta o zamanlarda olduğu gibi gerçek seyirciler önünde çekilmiş ve tamamen bir The Dick Van Dyke Show parodisi gibiymiş, ikinci bölüm için de Bewitched isimli sitcomdan ilham almışlar.

Bunlar dışında The Brady Bunch ve Full House da ilham alınan diğer sitcomlar. Zaten bütün bu dizilerin ortak noktası hepsinin bir aileyi anlatıyor oluşları. Wanda’nın yaşadığı cep evren de öyle, Wanda’nın asla sahip olamadığı ve her zaman hayalini kurduğu aileyi anlatıyor.

Yan karakterler

Dizinin bildiğimiz kadarıyla en büyük sürprizi X-Men filmlerinde Quicksilver’ı canlandıran Evan Peters’ın da kadroda bulunması. Ama gerçekten Wanda’nın kardeşi Pietro’yu mu oynuyor, yoksa bambaşka bir karakteri mi daha bilmiyoruz. Şu ana kadar yayınlanan fragmanlarda veya görsellerde Evan Peters’ı göremedik, hangi bölümde karşımıza çıkacağı tamamen sürpriz olacak. Onun dışında ilk iki Thor filminden tanıdığımız Kat Dennings de aynı rolle dizinin kadrosunda. Ant-Man and the Wasp’ta FBI ajanı rolünde olan Randall Park da dizide yer alıyor. Zaten fragmanlarda radyodan Wanda’ya seslenen kişi Randall Park’ın karakteri, muhtemelen Wanda’yı o cep evrenden kurtarmaya çalışıyor. Captain Marvel’da çocukluğunu gördüğümüz Monica da dizinin kadrosunda, ilk Captain Marvel filmi ile bu dizi arasında Monica’nın neler yaşadığı dizide açıklanacakmış. Zaten karakteri bundan sonra Captain Marvel 2’de de izleyeceğiz. Bunların dışında Mandalorian’da Luke Skywalker sürprizi gibi bir sürpriz karakterin de WandaVision’da olacağı söyleniyor.

Dizinin kötüsüne gelirsek, en büyük aday fragmanlarda gördüğümüz, Wanda’nın komşusu rolündeki Agnes. Ama Agnes, muhtemelen Agatha Harkness’ın kısaltması. Agatha Harkness çizgi romanlarda acayip yaşlı ama acayip güçlü bir cadı. Bazı çizgi romanlarda Wanda’nın akıl hocası rolündeydi, bazı çizgi romanlarda ise düşmanıydı. Dizide akıl hocası olup Wanda’ya yardım mı edecek, yoksa Wanda’nın güçlerini çalmaya falan mı çalışacak bekleyip göreceğiz.

WandaVision bu cuma ilk iki bölümüyle başlıyor, toplamda dokuz bölüm olacak ve her bölüm aşağı yukarı 30 dakika olacak. WandaVision bittikten iki hafta sonra da The Falcon and the Winter Soldier başlayacak. Wanda’yı WandaVision’dan sonra Doctor Strange 2’de izleyeceğiz.

Yorumlar