DC Filmlerinden En İyi 25 Film Müziği

Bu listeyi hazırlamak kolay gibi görünse de işin aslı öyle olmadı. Hem filmlerin çok olması hem de kimi film albümlerinin diğerlerine nazaran çok daha başarılı olmasından dolayı içinden seçim yapmanın zor olması bu listeyi hazırlamayı da güçleştirdi. Özellikle Watchmen, Batman Forever, Batman v Superman: Dawn of Justice filmlerinin tüm müzikleri kesinlikle dinlenmeye değer ve oldukça başarılı. Bu yüzden listenin belli bir sınırlandırmayla yapılması tercihleri daha kolaylaştıracağından bu listede, daha ön planda olan tema müziklerinin  olmayacağını, ilk on film müziğinin orijinal film müziği olmadığını  ve filmin iyi veya kötü olmasının bu listede hiçbir önemi olmadığını belirtelim.

25-Naughty by Nature x Feel Me Flow (Shazam)

Yeni rap müziklerden hoşlanmayanlar için ”Old School” hep oralarda bir yerde duruyor, iyi dinleyici olan bazı yönetmenler sayesinde de tekrar karşımıza çıkıyor.

24-Louis Prima x I Ain’t Got Nobody (The Suicide Squad)

Harley Quinn’in kaçış müziği olarak başta biraz tuhaf gelse de yönetmenin James Gunn olduğunu hatırlayınca sahneye kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz. James Gunn da Zack Snyder gibi müzik tercihi iyi olan yönetmenlerden dersek de yanılmış sayılmayız.

23- Bruno Mars x 24K Magic (Shazam)

Filmin orijinal müzikleri için aynısını söyleyemesek de orijinal olmayan film müzikleri Shazam filmini en az kendi kadar eğlenceli yapıyor.

22-Gary Glitter x Rock & Roll Part II (Joker)

Joker ile birlikte o merdivenleri dans ederek iniyormuşuz hissini yaşatan, Arthur’un trajik kopuşunu ironik bir neşeyle içimizde hissettiren bu şarkıyı her dinlendiğinde hepimiz o merdivenlere tekrar dönmüyor muyuz?

21-Sam Cooke x That’s Where It’s At (Green Lantern)

Caz ve blues severleri neredeyse her türden müzikle okuyucuları buluşturduğumuz bu listede elbette unutmadık. Yalnız birden ellili veya altmışlı yıllara ışınlanmayacağınızı garanti etmiyoruz, çünkü şarkı sizi o yılların rüzgarına kapıp götürme potansiyeline sahip. Daha önce Sam Cooke dinlememiş okuyuculara bu şarkının yanında Ease My Troublin’ Mind şarkısını önermeyi de bir borç biliyoruz.

20-Philip Glass x Prophecies (Watchmen)

Dr. Manhattan dediğimizde aklımıza gelen müziklerden biri Prophecies diğeri Pruit Igoe. Zack Snyder destansı bir doğuş için bu iki müziği de aynı müzisyenden alıyor ve ortaya sinema tarihinin en iyi sahnelerinden biri çıkıyor.

19-Philip Glass x Pruit Igoe (Watchmen)

Zack Snyder filmleri pek çok yönden tartışılsa da film müzikleri her zaman genel beğeniyi topluyor. Yönetmenlikteki başarısını elbette tartışabiliriz ancak Zack Snyder’in iyi bir müzik kulağı olduğunu inkar edemeyiz. Ayrıca deneysel bu yüzden de alışılmışın dışında bir belgesel olarak Koyaanisqatsi’yi hala izlemediyseniz çok şey kaybettiğinizi söyleyebiliriz.

18-Rick James x Super Freak (Batman Returns ve Suicide Squad)

Kendine has tarzıyla Rick James tekrar hatırlanması gereken bir şanatçı. Ülkemiz adına konuşacak olursak da bileninin az olması üzücü, oysa yıllar önce yapılmış şarkıları bugün için bile ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş desek yeridir.

17-Queen x Bohemian Rhapsody (Suicide Squad)

Queen dinlemek için bu listeyi beklemiş olanınız varsa çok şey kaçırmışsınız demektir. Mümkünse listeye tam burada ara verip I Want It All veya We Will Rock You dinlemeye giderseniz ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

16-Simon and Garfunkel x The Sound of Silence (Watchmen)

İçinden geçtiğimiz karanlık günlerde ”sessizliğin sesi” herkese farklı şeyleri fısıldayacaktır. Bu listede, orijinal bir film müziği olmasa da en anlamlı müzik olarak The Sound of Silence kesinlikle listenin en vurucu şarkısı.

15-Hildur Gudnadottir x Call Me Joker ( Joker )

Joker filminin müziklerinin ödüllü olduğunu hatırlayınca elbette bu filmde de müziklerin içinden seçim yapmak çok zor oluyor. Filmin kişilerde bıraktığı etkilerde müziğin payının da yüksek olduğunu düşünürsek, Call Me Joker izleyicide kesinlikle bir etki yaratıyor.

14- Hans Zimmer x Gotham’s Reckoning (The Dark Knight Rises)

Hans Zimmer’in The Dark Knight Üçlemesi’ndeki müziklerinin ne kadar başarılı olduğu -göreceli olarak- tartışmaya açık olsa da filmin kendisiyle özdeşleşen ”Deshi Basara” naraları ile Gotham’s Reckoning akıllarda yer etmeyi başarıyor. Ayrıca bu müziğin amatör müzisyenlerce yapılmış farklı versiyonları da dinlenmeye oldukça değer.

13-John Murphy x So This is The Famous Suicide Squad (The Suicide Squad)

Süper kötülerin sahneye çıkışıyla çalması gereken bir müzik tam da böyle olmalı. James Gunn’ın çizgi roman uyarlamalarındaki müzik tercihlerinin de hakkını burada vermek gerekir.

12-Dario Marianelli x Knives, Bullets and Cannons Too (V for Vendetta)

Tam manasıyla orijinal olmamakla beraber Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin eseriyle güzelce harmanlanmış, her dinlenişinde filmin final sahnesini ister istemez gözlerin önünde getiren bir film müziği olması nedeniyle Knives, Bullets and Cannons Too‘nun listede kendine yer bulması çok da zor olmuyor.

11-Hans Zimmer ve Junkie XL x Their War Here (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Batman v Superman: Dawn of Justice için pek çok şey söylenebilir, ancak çizgi roman uyarlamaları içinde şimdiye dek en etkileyici girişi kesinlikle bu film yapıyor. Elbette etkileyici bir girişi de etkileyici bir müzik destekliyor. Hans Zimmer’in Man of Steel filmindeki deyim yerindeyse tema müziğinin başarılı bir uyarlaması da işin içine girince, Their War Here listede kesinlikle bir yeri hak ediyor.

10-Spice1 x Mind on My Money (Steel)

Aslında listede yer alması ne kadar objektif olacak bu tartışılır ancak eğer yerine başka bir parça konulacak olsaydı yine aynı filmden Gina Breedlove‘ın seslendirdiği Free To be Me şarkısı burada olacaktı. Ayrıca film albümü genel olarak dinlenmeye değer, tabii hiphop seviyorsanız.

9-Brian Taylor ve Klaus Badelt x End Titles (Constantine)

Film albümünün ne kadar başarılı olduğu tartışılır ancak filmin sonunda duyduğunuz notalar, bu müziğin bir Constantine filmine ne kadar yakıştığını bize gösteriyor.

8-Hans Zimmer x Flight (Man of Steel)

Kahramanın ilk görünüşü bir filmdeki en önemli sahnedir. Christopher Reeve’in Superman kostümüyle ilk görünüşünün ikonik etkisini yine Henry Cavill’in Superman kostümüyle ilk defa karşımıza çıkışında hissedebildiysek sanırım bunda Flight‘ın payını azımsayamayız.

7-Elliot Goldenthal x Fledermausmarschmusik (Batman Forever)

Danny Elfman’ın kurduğu temel üzerine inşa edilmeden, kolaycılığa kaçmadan ve duyduğunuzda böylesine bir müzik tercihiyle risk de alınmış gibi duran Batman Forever’in albümü gerçekten övgüye layık ve filmin bile önüne geçebilecek bir kalitede. Burada her ne kadar Fledermausmarschmusik‘i yazmış olsak da Elliot Goldenthal’ın film için yapmış olduğu tüm müzikleri dinlemenizi tavsiye ederiz.

6-Junkie XL(Tom Holkenborg) x The Crew and Warpower (Zack Snyder’s Justice League)

Film müzikleri her ne kadar eleştirilse de, Zack Snyder’s Justice League, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen içerisinden tekrar tekrar dinlenebilecek birkaç müzik çıkarmayı da başardı. Tabii şimdiye kadar çıtasını belli bir seviyeden aşağı indirmemeyi başarmış olan Junkie XL faktörü bunda kesinlikle etkili.

5-Michael Giacchino x The Riddler (The Batman)

The Batman’in film albümü yakın zamanda görücüye çıktı, ancak The Riddler kesinlikle bambaşkaydı. Diğer film müzikleri için aynı yorumu yapamıyor olsak da The Riddler, dinleyeni önce geren sonra da inceldiği yerden koparan, tarif edilemez şekilde etkileyici bir müzik.

4-Prince x Partyman (Batman)

Listede tema müziklerini kullanmamayı tercih ettiğimiz için Danny Elfman listede kendine yer bulamasa da aynı film için Prince tarafından hazırlanan albümünden Partyman, listenin epik ve gergin havasını dağıtacak eğlenceli bir giriş yapıyor. Belirtmek gerekir ki, Partyman de sahnesiyle özdeşleşen müziklerden. Hatta Joker’in sanat anlayışını yansıtıyor mu desek?

3-Hans Zimmer ve Junkie XL x Is She With You (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Batman v Superman: Dawn of Justice haricinde Wonder Woman’ı gördüğümüz her filmde duyduğumuz bu müzikte Hans Zimmer’den çok Junkie XL etkileri olduğu çoğunluğun genel kabulü. Bu küçük detayı bir kenara bırakırsak, aslında filmden birkaç müzik daha listede olabilirdi ancak kendimizi biraz zor tuttuk.

2-Brandy x Where are You Now (Batman Forever)

Sadece Elliot Goldenthal’ın müzikleri değil Seal, U2 ve Brandy’nin müzikleri de Batman Forever’ı müzikleri açısından başka bir yere taşıyor. Kiss From A Rose ve Thrill Me, Kiss Me, Kill Me ile Where are You Now arasında seçim yapılması gerektiğindeyse, yine objektif olmak zorlaşıyor. Buna rağmen daha özgün olması sebebiyle listede yer almayı hak ettiğini söyleyebiliriz.

1-Gary Clark Jr. x Come Together (Justice League)

Film için yapılmış orijinal bir müzik olmasa da film için yeniden yorumlanmış olması nedeniyle listeye en başta koymakta herhangi bir sıkıntı olmadığını düşündüğümüz Come Together, filmin tanıtım müziği olmakla beraber muhtemelen de tek başarılı müziğiydi. Tartışmaya açık bir yorum gerekirse, bu halinin orijinalinden de daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar