Karakter Tanıtımı: Moon Knight

Tarihçesi

Moon Knight, Marvel çizgi romanlarında ilk olarak 1975’te okuyucunun karşısına çıktı. Batman’in düşmanlarından Bane’i de çizgi roman dünyasına kazandıran Doug Moench ve Don Perlin tarafından yaratıldı. Yer aldığı ilk çizgi roman olan Werewolf by Night’ta yazarın niyeti Moon Knight’ı aslında tek sayılık bir kötü yapmak olsa da, aldığı olumlu tepkiler sayesinde önce başka karakterlerin serilerinde de yer alan, daha sonra kendi serisine kavuşan bir karakter haline dönüştü.

Orijin Hikayesi

Gerçek adı Marc Spector olan kahramanımız, 1930lu yıllarda Avrupa’daki soykırımdan kaçıp ABD’ye yerleşen Yahudi bir din adamının oğlu. Babasının soykırım yüzünden neden intikam almak istemediğini bir türlü anlamayan Marc, önce bir süreliğine boksör olarak takıldı, daha sonra komando eğitimini alacağı ABD Deniz Kuvvetlerine katıldı. Ordudaki süresinde kardeşi Randall ile birlikte yetenekleri fark edildi ve abi kardeş CIA’e katıldılar. Ancak Randall, CIA’deki görevini kara borsaya silah satarak suistimal ediyordu. Bu durumu Marc’ın kız arkadaşı öğrendi, polise şikayet etmek üzereyken Randall tarafından öldürüldü. Marc bu olay üzerine Randall’ın karşısına çıktı, ama nereden geldiği anlaşılmayan bir el bombasıyla Randall hayatını kaybetti.

Marc bunun üzerine CIA’den ayrıldı ve dünyanın dört bir tarafında paralı asker olarak çalışmaya başladı. İşi yapması için ihtiyacı olan tek bir şey vardı: yeteri kadar para. Mısır’da bir görevdeyken, işvereni ile yaşadığı bir anlaşmazlık sonucu dayak yiyerek çölde ölüme terk edildi. Marc, güç bela bir şekilde sığınak olarak kullanma amacıyla yakınlardaki antik mezara girdi ve Ay Tanrısı Khonshu’nun heykelini buldu.

Ağır yaraları sonucu heykelin dibinde hayatını kaybetti. Ancak bir süre sonra ”İntikamın Ay Şövalyesi” olması için Khonshu tarafından hayata geri döndürüldü.

Güçleri

Marc Spector, fiziksel gücünün yanı sıra zihinsel olarak da çok güçlü bir abi. Telepatik ve mental saldırılara karşı dayanıklığının yanı sıra, acı toleransı da oldukça yüksek. Aldığı ağır yaralara rağmen dövüşmeye devam edebiliyor. Hatta dövüşlerinde rakiplerinden gelen saldırıları bloklamak yerine, vurmalarına izin vererek anında karşı darbeyi indirmenin peşinde. Çünkü darbeye katlanabileceğini biliyor ve kendi gücüne inanıyor. Boksör olarak ve asker olarak geçirdiği dönemler sayesinde hem bire bir dövüşte çok yetenekli, hem de strateji ve taktik anlamında ileri seviyede. Hemen hemen her uçağı uçurabiliyor ve çok yetenekli bir keskin nişancı.

Bunlar işin insan tarafı. Bir de süper insan tarafı var. ”İntikamın Ay Şövalyesi” olduktan sonra kazandığı süper güçler sayesinde gökyüzünde ay ortaya çıktığında gücü, dayanıklılığı ve refleksleri gelişiyor. Ayrıca yine gökyüzünde ay varken yaraları daha hızlı iyileşip, gölgenin olduğu yerlerde görünmez olabiliyor.

Çizgi Romanlarda Moon Knight

The Hero of the Knight Rises

Bu seri, Marc Spector’ın Moon Knight olduktan sonra Mısır’dan ABD’ye döndüğünde attığı ilk adımları anlatıyor. Marc, New York’a dönünce ilk iş olarak Moon Knight görevini finanse edebilecek bir dükkan açıyor. Çünkü akıl sağlığı yerinde değil, Mısır’daki yeniden dirilme olayını beyni ”ölümden dönme” olarak algıladığı için, boşlukları halüsinasyonlarla doldurmuş.

Kendisine iki yeni kişilik yaratıyor. Biri Steven Grant adında, New York’un elit kesimlerinin katıldığı partilere katılmasını sağlayacak ve bu elit kesimlerin perde arkası planlarına dahil olmasını sağlayacak milyoner bir girişimci. Diğeri de sokaklardaki ağını genişletmek amacıyla Jake Lockley adında bir taksi şoförü. Sürekli olarak bu kimlikler arasında gidip gelmesi, bir yandan Moon Knight olması, ve babasının ölüm haberini alması Marc’ın kafayı iyice sıyırmasını sağlıyor ve kendisine Çoklu Kişilik Bozukluğu teşhisi konuluyor.

The Fist of Khonshu

Marc, aylarca süren tedavisinden sonra Moon Knight olmayı bırakıyor, Khonshu’nun heykelini satıyor ve Marc Spector ve Jake Lockley kimliklerini de terkederek sadece Steven Grant olmaya karar veriyor. Bir süre böyle yaşasa da Khonshu, rüyalarına girip Marc’ın Mısır’a gitmesi gerektiğini söylüyor.

Mısır’daki üç din insanı, Khonshu’nun heykelinin Ahmad Azis’in ellerine düştüğünü, ve Marc’ın heykeli geri almasını istiyor. Ahmad Azis’in niyeti dünyayı ele geçirmek, inancına göre bunu yapmasının önündeki engel Khonshu’nun heykeli. Bu yüzden bir ritüelle heykeli yok etmeye çalışıyor. Marc, üç din insanın yardımıyla mistik silahlarla, doğaüstü güçlerle donanıyor ve Ahmad Azis’in peşine düşerek heykeli kurtarıyor.

İlişkileri

 • Avengers
 • CIA
 • Defenders
 • Heroes for Hire
 • Horsemen of Apocalypse
 • Marvel Knights
 • Midnight Sons

Medya

2006’da Moon Knight televizyon dizisi yapım aşamasına girse de proje iptal edildi ve Marc Spector ne televizyonda ne de beyaz perdede hiç yer almadı. Avengers Assemble animasyonunda bir bölüm gözüktü ve Blade dizisinde adı anıldı. Doğru düzgün ilk uyarlamasını Marvel, Disney Plus dizisi ile yapacak.

Bilseniz Fena Olmaz

 • Marc Spector, The Legend of Khonshu adında bir televizyon dizisi çekmiştir.
 • Geçmiş kimlikleriyle bağ kuramayan Marc, bir ara Spider-Man, Wolverine ve Captain America karışımı bir süper kahraman olduğunu sanmıştır.
 • Age of Ultron döneminde New York’ta hayatta kalan birkaç süper kahraman biridir.
 • Civil War’da iki tarafta da yer almamıştır. Ancak yeni yasanın işine karışmasını istemediği için kendi isteğiyle kimliğini açıklayarak devlete kaydını yaptırmıştır.
 • Pelerini, Khonshu’nun Mısır’daki heykelini kapatan mezar örtüsüdür.

Yorumlar