MCU’dan En İyi 20 Film Müziği

İster kabul edin ister etmeyin ancak Marvel Sinematik Evreni içinde orijinal film müziği albümleri oldukça sıradan müziklerden oluşuyor. Kendini hatırlatan ve dinleten parça sayısı filmlere oranla oldukça az. Orijinal olmayan müziklerse genellikle yönetmenin inisiyatifinde olduğundan bazı serilerde iyi müzik ”yığılması” olduğunu da görüyoruz. Bu listede de hatırlatmakta fayda var, filmlerin iyi veya kötü olmasının listeye herhangi bir etkisi olmadığı gibi listenin yarısı orijinal olmayan film müziklerinden diğer yarısı ise filmin orijinal müziklerinden oluşuyor.

20-Queen x Another One Bites the Dust (Iron Man II)

Bir başka listemizde de söylediğimiz gibi, umuyoruz ki Queen ile bu listelerden çok daha önce tanışmışsınızdır.

19-Daft Punk x Robot Rock (Iron Man II)

Grup çoktan dağılmış olsa da hala sevenleri ve geri dönmelerini bekleyen dinleyicileri var. Jon Favreau’nun Iron Man’i rock ve metal müzikle buluşturması ise Tony Stark’ın asi karakterine oldukça yakışıyor.

18-Chet Baker x I Fall In Love Too Easily (Captain America III: Civil War)

Steve Rogers karakterinin hikayesinden dolayı caz sanıyoruz ki en çok ona yakışıyor. 1940’ların caz müziklerinde uyuyup 2000’lerin pop müziklerine uyanmak kolay olmasa gerek.

17-AC/DC x Back In Black (Iron Man ve Spider Man: Far From Home)

Jon Favreau sayesinde resmi olmayan bir ”Iron Man Theme” olan şarkı muhtemelen gelecekte de böyle kalmaya devam edecek.

16-Vince Staples x BagBak (Black Panther)

Sadece fragmanda duymuş olsak da ”BagBak” hala Black Panther ile anılmaya devam ediyor. Resmi olmayan bir ”Black Panther Theme” diyemesek de şarkının fragmanı daha da güzelleştirdiğini reddedemeyiz.

15-John Barry x Cable Car and Snake Fight (Black Widow)

Bir ajan filminde James Bond’a selam çakmamak olmazdı. Yönetmen Cate Shortland’ın bilindik James Bond müziklerinden birini tercih etmeyerek daha seçici olmasıysa övgüye değer.

14-Parliament – Flashlight (Guardians of The Galaxy Vol. 2)

Listenin ilk halini görecek olsaydınız muhtemelen bu noktaya kadar göreceğiniz tüm müzikler Guardians of The Galaxy filminin müzikleri olacaktı. Bu şarkı için denebilecek tek şeyse listenin en sıradışı şarkısı olmaya aday olduğu.

13-Led Zeppelin x Immigrant Song (Thor: Ragnarok)

Taika Waititi’nin Thor: Ragnarok’ta başardığı bir şey varsa o da Thor’u kendine has bir mizahla buluşturmasıydı. Tabii bunun Thor karakterine zarar verip vermediği ayrı bir tartışma konusu. Kendine has bir mizahı kendine has bir orijinal film müziği albümüyle buluşturmuş olması da olumlu ancak listede orijinal film müzikleri maalesef kendine yer bulamadı. Onun yerine hem fragmanda hem de filmde izleyiciyi oturduğu yere çivileyen ”Immigrant Song” listede yerini aldı.

12-Rupert Holmes – Escape (Guardians of The Galaxy)

The Five Stairsteps’in ”O-o-h Child” şarkısı ile bu şarkı arasında kalmış olsak da her ikisinin de aynı filmde yer aldığını söylersek James Gunn’u müzik tercihleri açısından dolaylı yoldan yine övmüş oluruz sanırım

11-Harry James and Helen Forrest x It’s Been A Long, Long Time (Captain America II: Winter Soldier, Avengers: Endgame)

Her iki filmi yönetenin de Russo Kardeşler olduğunu hatırlattıktan sonra iki film arasında bu şekilde bir bağlantı kurmaları, film müziklerini yakından takip eden ve izlerken de hatırlayanlar için müthiş bir seyir keyfi yaşatıyor. Uzun bir aradan sonra önce Bucky Barnes sonra Peggy Carter ile buluşmasında duyduğumuz şarkı, listedeki en anlamlı şarkı olarak adlandırılmayı bu yüzden hak ediyor.

10-Brian Tyler x Can You Dig It (Iron Man III)

Tek filmlik bir Shane Black deneyiminde yönetmenin orijinal müziklerden ödün vermemesi, müzik tercihi açısından Jon Favreau’yu aratmıyor.

9-Ramin Djawadi x Iron Man 2008 Version (Iron Man)

1966 yılındaki çizgi film müziğini 2008’de duymak mı? Şarkının listede yerini alması için ikinci bir sebebe ihtiyacı yok.

8-Ghostface Killah x Slept On Tony (Iron Man)

Yeteri kadar kendisinden bahsettirememiş olsa da ”Back In Black” Iron Man’in, ”Slept On Tony” de Tony Stark’ın şarkısı.

7-Saweetie & NIKI x Swan Song (Shang Chi and The Legend of The Ten Rings)

Filmin genelindeki şarkılar için maalesef aynısını söyleyemesek de en azından Shang Chi and The Legend of The Ten Rings bize daha sonra da dinlememiz için bir parça bırakmayı başarıyor.

6-John Debney x Ivan’s Metamorphosis (Iron Man II)

Ivan Vanko her ne kadar karton bir karakter olsa da karakter için yapılan şarkı tam tersine bir o kadar etkileyici.

5-Lorne Balfe x Arise (Black Widow)

Lorne Balfe’nin hazırladığı film müziklerini tek kelime ile açıklamak isteseydik bu ”görkemli” olurdu. Orijinal müzikler açısından Black Widow diğer pek çok filme göre kesinlikle çok daha şanslı, bu nedenle tüm albümü tavsiye etmekte bir sakınca görmüyoruz.

4-David Hasselhoff x Guardians Inferno (Guardians of The Galaxy Vol. 2)

Eğer filmi eğlenceli buluyorsanız filmden daha eğlenceli olan ”Guardians Inferno” ile filme son noktayı koyabilirsiniz. Klibiyle beraber dinlenmesini tavsiye ettiğimiz ilk şarkı da sanırım bu olacak.

3-Ludwig Göransson x Anchestral Plane (Black Panther)

Sahnesiyle özdeşleşmiş şarkılardan, izleyicisinin içine işleyen bir müzik olduğunu da söylemek mümkün. Filmi ne kadar izlerseniz izleyin ne sahnenin ne de müziğin etkisi hiçbir zaman değişmiyor.

2-Brian Tyler x Attack on 10880 Malibu Point (Iron Man III)

Iron Man serisi tüm listede de görüldüğü üzere Guardians of The Galaxy serisiyle birlikte ağırlığını hissettirdi, yine de listede olmaması gereken hiçbir şarkının burada olmadığını düşünmek bizi rahatlatıyor.

1-Alan Silvestri x Main on End (Avengers: Endgame)

Yorumlar