MCU Dışı En İyi 25 Marvel Film Müziği

Marvel Sinematik Evreni dışında kalan markalardan Spider-Man hariç hepsi evine geri döndü. Ancak yine de evrenin dışında olması nedeniyle bu filmlere ait film albümlerini ayrıca ele almak daha doğru olacağından ikinci bir liste yapmaya karar verdik. Bir değerlendirme yapmak gerekirse yine belli başlı filmlerde dinleyiciyi memnun edecek yığılmalar mevcut ve bu filmlerin önemli kısmı film albümü açısından Marvel Sinematik Evreni filmlerinden çok daha şanslı. Listenin içeriğine gelecek olursak, Men in Black, Kick-Ass ve Kingsman gibi Marvel Comics çatısı altındaki farklı şirketlerden yayınlanmış çizgi romanların filmlerine ait müzikler bu listede yer almayacak, ilk on film müziği orijinal olmayan parçalardan oluşurken kalan on beş müzikse orijinal parçalardan oluşuyor. Her listede belirttiğimiz gibi filmlerin iyi veya kötü olmasının listeye hiçbir etkisi yok.

25-N.E.R.D. ft. Lee Harvey, Vita x Lapdance (Daredevil)

İnanması zor olsa da dinleyeceğiniz bu şarkı resmi olmayan bir ‘‘Kingpin Theme” idi. Michael Clarke Duncan’ın Kingpin’i için oldukça sıradışı ama uyumlu bir giriş müziği olduğunu kabul etmek gerek.

24- Sideburn x Six Feet Under (The Wolverine)

Listede X-Men’in ve bu evrene bağlı filmlerin ağırlığını hissettireceğini en baştan söylemediysek şimdi söylemiş olalım.

23-Jim Croce x Time in A Bottle (X-Men: Days of Future Past)

Sahnesinin ”hızına’‘ uygun, muhteşem bir müzik tercihi. İyi bir sinema salonunda hem sahneyi izlemiş olmanın hem de bu müziği dinlemenin bir ayrıcalık olduğunu da belirtmek gerekir.

22-DJ Krush x Yeah (Blade)

Yine Blade filminden herkesin Blade Theme olarak bildiği Confusion remiksi burada olacaktı ancak listedeki çeşitliliği arttırmak adına en az onun kadar iyi olan bir tercihte bulunduk.

21-The Black Keys x Howlin’ for You (Deadpool ve Venom)

Şarkının girişinin size hangi filmi hatırlattığını biliyoruz. Deadpool filmlerinde çalan her şarkıyı da zevkle dinleyeceğinizden şüpheniz olmasın fakat biz maalesef hepsini listeye koyamıyoruz.

20-Gary Clark Jr. x Our Love (Venom)

Son zamanlarda çizgiroman uyarlamalarında sıkça karşılaştığımız Gary Clark Jr. umuyoruz ki bundan sonra da şarkılarıyla çizgiroman uyarlamalarına misafir olmaya devam eder.

19-Metallica x Four Horsemen (X-Men: Apocalypse)

Geçen bunca yıldan sonra filmin sürprizinin kaçtığını iddia edecek kimse yoktur. Yoktur değil mi?

18-A-ha x Take on Me (Deadpool ve Deadpool 2)

Take on Me hiçbir zaman eskimiyor, bu yüzden ölümsüz bir eser olma sıfatını sanıyoruz ki çoktan kazandı.

17-Pink Floyd x Another Brick in The Wall (The New Mutants)

Fragmanda şarkının yer almasının aslında film hakkında yönetmenin izleyicilere bir göz kırpması olduğunu filmi izleyince anladık. Maalesef filmin devamının gelmeyeceğini biliyoruz ancak film çizgiroman uyarlamalarında korku temasını kullanan ilk film, hakkını yememek lazım.

16-Ólafur Arnalds – Broadchurch Main Theme (Fantastic Four)

Fragmanda bu müziği duyan herkesin tüyleri diken diken olsa da film maalesef fiyasko oldu. Ancak filmin fragmanı bu müzik sayesinde hala izlemesi en güzel birkaç fragmandan biri.

15-Lea Thompson x Hunger City (Howard The Duck)

14-Harry Gregson-Williams x Logan Through Time (X-Men Origins: Wolverine)

Girişi haricinde pek güzel olmayan filmden güzel bir giriş müziği olarak Logan Through Time, belki filmle ilgili kötü düşüncelerinizi silemez ama filmde birkaç iyi şeyin olduğunu düşündürtebilir.

13-Miri Ben-Ari x New World Symphony (Fantastic Four)

Fantastic Four filmi pek beğenilmese de müzik albümü kesinlikle filmden çok daha iyi. İkinci filmde benzer bir başarıyı gösteremeseler de ilk filmin müzikleri her iki filme yeter.

12-Daniel Pemberton x Only One Spider-Man (Spider-Man: Into The Spider-Verse)

Yine aynı filmden, Daniel Pemberton imzalı Suicide Squad parçasıyla Only One Spider-Man arasında seçim yapmak çok zor oldu dersek abartmış olmayız. Film müzikleri de genel anlamda oldukça başarılı ve baştan sona dinlenmeyi hak eden bir albüme sahip.

11-Hans Zimmer x My Enemy (The Amazing Spider-Man 2)

The Amazing Spider-Man 2 filminin müziklerinin her biri listeye girmeye hak kazanacak kadar iyi, biz her ne kadar My Enemy parçasını listeye koysak da aslında parçaların çoğu aynı kaliteye sahip ve dinlenmeye değer.

10-Michael Kamen x Poland,1944 (X-Men ve X-Men: First Class)

Erik Lehnsherr’in ailesinden koparıldığı sahne öylesine etkili bir sahne ki, X-Men: First Class filminde neredeyse hiç değiştirilmeden yeniden çekildi. Elbette sahneyi bu kadar etkileyici kılan etkenlerden biri de sahnenin müziğiydi.

9-Dennis Dreith x Party Pooping Punisher (Punisher)

1980’li yılların filmlerine aşina olanlar için tanıdık melodileri ve yer yer bir korku filminin müziklerini andıran müzikleriyle 1989 yılında izleyiciyle buluşan The Punisher, şimdilerde unutulmuş olsa da izlenmeye değer bir film.

8-Ice Cube x Right Here, Right Now (Blade II)

7-Marco Beltrami x Eternum/Laura’s Theme (Logan)

6-Diplo, French Montana & Lil Pump ft. Zhavia Ward x Welcome To The Party (Deadpool 2)

5-Henry Jackman x First Class (X-Men: First Class)

4-Massive Attack x I Against I (Blade II)

3- John Ottman x You are X-Men/End Titles (X-Men: Apocalypse)

Üç film boyunca duyduğumuz tema müziğiyle harmanlanmış, genç X-Men ekibinin kostümleriyle arz-ı endam ettiği sahneye epik bir hava katan bu müziği listeye eklememek olmazdı.

2-Ben Moody ft. Anastacia x Everything Burns (Fantastic Four)

1-Alicia Keys ft. Kendrick Lamar x It’s on Again (The Amazing Spider-Man 2)

 

Yorumlar